Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie to ważny okres w ogrodzie, ponieważ przystępujemy wtedy do prac przygotowujących rośliny do rozpoczynającego się sezonu wegetacyjnego. Pielęgnacja wykonana w tym okresie wpływa na kondycję trawnika i krzewów w późniejszych miesiącach, szczególnie letnich.
Wiosenne prace zaczynamy od zdjęcia zimowych osłon z roślin

, ale tylko pod warunkiem ustabilizowania się temperatury powyżej 0oC (z reguły przypada to na koniec III). Czynność tą wykonujemy w pochmurny dzień, aby rośliny nie były narażone na szok i nagłe zmiany temperaturowe. Nadmiar ziemi lub kory pozostający z kopczyków rozsypujemy na rabacie.

Pod koniec marca możemy również zająć się sadzeniem lub przesadzaniem drzew i krzewów ozdobnych pamiętając, że przy sadzeniu żywopłotów z roślin liściastych przycinamy je na wysokość ok. 30 cm, a przy przesadzaniu rośliny intensywnie podlewamy. Wiosna to także dobry czas na wykonanie cięcia drzew owocowych oraz krzewów (cięcie prześwietlające, formujące, sanitarne) kwitnących latem.
<br?>Pamiętajmy! Rośliny kwitnące na początku wiosny tniemy dopiero po zakończeniu kwitnienia.

Po odmarznięciu gleby robimy porządki na rabatach bylinowych usuwając uszkodzone i zmarznięte liście oraz wygrabiając pozostałości odpadów po zimie. Nawozimy także byliny nawozem płynnym wieloskładnikowym oraz dostarczamy mikro- i makroelementów roślinom iglastym.

Trawnikiem zajmujemy się po stopnieniu pokrywy śnieżnej. Starannie wygrabiamy źdźbła traw usuwając przy tym starą darń, gałęzie lub liście pozostałe po okresie jesienno-zimowym. Po wyrównaniu powstałych dołów lub usunięciu kopców kreta (o ile oczywiście takie zaobserwowaliśmy) możemy przystąpić do aeracji (napowietrzania trawnika) i wertykulacji (usunięcie filcu). Dokonujemy dosiewek przy ewentualnym zauważeniu wyraźnych braków trawy oraz dokarmiamy trawnik nawozem wiosennym. Wszystkie prace wykonane wiosną wpływają na kondycję trawnika przez cały sezon wegetacyjny, dlatego warto w tym okresie odpowiednio zadbać o murawę.

Już wczesną wiosną możemy także udekorować balkon sadząc do donic i pojemników bratki, które są odporne na przymrozki, a dzięki wielu odmianom charakteryzują się całą gama barw. Regularne podlewanie i nawożenie sprawi, że będą zdobić tarasy przez długi czas.

Zima już powoli odpuszcza, dlatego niedługo czas ruszyć na wiosenne porządki w ogrodzie 🙂

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *