BHP w ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce odpoczynku i relaksu, ale także pracy. Nie ważne, czy pracuje się w profesjonalnej firmie ogrodniczej, czy amatorsko należy zachować takie same środki ostrożności. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy zająć się zagadnieniem BHP w ogrodzie.

Podstawowym wyposażeniem każdego ogrodnika są rękawice ochronne oraz odpowiednie obuwie robocze. Ochrona dłoni oraz stóp jest bardzo ważna podczas wykonywania wszelkiego rodzaju prac związanych z pielęgnacją roślin (cięcie i sadzenie roślin). Może wtedy dojść do uszkodzenia dłoni ostrym sekatorem lub stopy szpadlem, bądź leżącymi w nieodpowiednim miejscu grabiami. Obuwie z grubą podeszwą zmniejsza ryzyko przebicia stopy, a wysoka cholewka dodatkowo amortyzuje kostkę. Równie ważne jest posiadanie kasku, szczególnie podczas pracy na wysokości z udziałem drabiny. Natomiast w przypadku wykonywania oprysków, oprócz kombinezonu ochronnego, rękawic i okularów niezbędna jest maska filtrująca zabezpieczająca przed wdychaniem cieczy roboczej. Przy pracy na słońcu w okresie letnim koniecznie należy zabezpieczy skórę filtrami ochronnymi oraz nosić nakrycie ochronne głowy.

BHP w ogrodzie to nie tylko zabezpieczenie ciała, ale również sprawny sprzęt ogrodniczy. Przed wykonaną pracą, a na pewno przed rozpoczęciem nowego sezonu, należy sprawdzić narzędzia ogrodnicze. Sekatory powinny być odpowiednio naostrzone, mechanizm sprawny, a wszystkie śrubki dokręcone. W przypadku narzędzi posiadających trzonek ważne jest, aby regularnie sprawdzać trwałość mocowań i stan techniczny trzonu. Narzędzia elektryczne powinno się kontrolować każdorazowo przed zamiarem użycia. To samo dotyczy wszelkich kabli, czy nie są one gdzieś nacięte i może dojść do porażenia prądem. Przed korzystaniem z drabiny warto zweryfikować trwałość mocować oraz stan techniczny szczebli. Najlepiej byłoby żeby podczas wykonywania prac na wysokości lub innych niebezpiecznych pracować w dwie osoby. W razie niefortunnego wypadku będzie miał kto udzielić pierwszej pomocy.
Praca w ogrodzie to dla większości przyjemność, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Zastosowanie odpowiednich środków ochrony podstawowej zabezpieczy nas przed ewentualnymi urazami i wypadkami. Wówczas czas spędzany na świeżym powietrzu będzie jeszcze przyjemniejszy 🙂

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *