Cięcie drzew owocowych – krótki poradnik

poradnik cięcie drzew owocowych
Kolorem czerwonym zostały oznaczone miejsca nieprawidłowego cięcia, kolor zielony oznacza prawidłowo wykonany zabieg

Aby zapobiegać naprzemiennemu owocowaniu tzw. owocowaniu co dwa lata, musimy zastosować odpowiednie cięcie drzew owocowych oraz zabieg przerzedzania zawiązków owoców


zawiązki jabłoni

 

Przerzedzanie zawiązków

Ma na celu umożliwienie regularnego corocznego owocowania jaki i poprawienie jakości owoców. Przerzedzanie zawiązków polega na usuwaniu nadmiernej ilości owoców, których drzewo nie jest w stanie prawidłowo wyżywić. Jednocześnie owoce te mogłyby przeszkodzić w zakładaniu pąków kwiatowych na roku następnym.

Przerzedzanie ręczne
Wykonujemy 6 tygodni po kwitnieniu po drugiej fali normalnego opadania zawiązków (opad świętojański 23 XI) Zawiązki usuwamy bez szypułek – ułatwia to leczenie ran, usunięte zawiązki odrzucamy poza koronę – nie mogą opadać i uderzać w zawiązki pozostawione.
Odległość od jednego do drugiego zawiązku powinna wynosić: 15-20cm,
Wiele odmian wymaga usuwania zawiązków z przyrostów jednorocznych ponieważ tam tworzą się znacznie gorsze owoce niż na drewnie 2-3 letnim.

Ręczne przerzedzanie zawiązków polecane jest głównie dla uprawy amatorskiej, natomiast jeżeli posiadamy duży sad stosujemy środki chemiczne.

Cięcie drzew owocowych

Drzewa owocowe w wieku 3-5lat potrzebują corocznego cięcia, możemy wyróżnić dwa główne terminy przeprowadzania zabiegu – zimowy i letni.

Termin zimowy: od drugiej połowy II (po ustąpieniu największych mrozów) do IV/V – w tym punkcie pragnę obalić mit według, którego drzewa należy przycinać tylko do momentu kwitnienia. Jest to nie prawdą ponieważ możemy je ciąć aż do 3 tygodni po kwitnieniu, bez szkody dla drzewa i owoców!

Termin letni: od VI do IX wyróżniamy:
– przed zbiorcze, 4 tygodnie przed planowanym terminem zbioru, wycinamy wilki (silnie i pionowo rosnące pędy wybijające z pnia i konarów) oraz silne przyrosty tegoroczne zwłaszcza w górnej części korony w celu polepszenia wybarwienia owocu.
-po zbiorcze w VIII ciecie konarów i gałęzi – analogicznie jak w okresie zimowym, zalecane dla wiśni i czereśni istnieje wtedy znacznie mniejsze ryzyko zakażenie chorobami kory i drewna.

Przykład złego cięcia, trzy rany na tak małej powierzchni drewna skutkują sześcioma wilkami…

Rodzaje cięć

Prześwietlające
Ma na celu poprawę nasłonecznienia oraz przerzedzenie korony, jest to podstawowy rodzaj cięcia.
-wykonujemy w terminie zimowym
-wycinamy silne jednoroczne wilki, skracamy zbyt długie gałęzie (ponieważ przy długich gałęziach i obfitych plonach często łamią się one pozbawiając nas plonu)
-bardzo istotne jest również usunięcie pędów rosnących do środka korony oraz krzyżujących się
-teoretycznie możemy wyciąć około 20% korony, praktycznie jeżeli jest taka potrzeba możemy usunąć 30%
Zakres ten jest dosyć wąski, jednak jest bardzo istotne przestrzeganie go, ponieważ jeżeli znacznie przekroczymy dozwoloną normę drzewo zareaguje dosyć gwałtownie wypuszczając z pąków śpiących pędy nie owocujące – wilki. Roślina ograniczy swój plon w celu „nadrobienia” strat w asymilatach.

Odnawiające
Ma na celu utrzymanie w obrębie drzewa gałęzi i konarów 2-3 letnich (w zależności od gatunku) gdyż takie drewno daje nam największy plon.
-wiosną wycinamy pędy/konary 3 letnie czasami z pędami jednorocznymi
– może być uzupełnieniem cięcia prześwietlającego

Odmładzające
Ma na celu odmłodzenie drzewa przez stymulację wzrostu nowych pędów.
-po zbiorze skracamy konary/gałęzie od 1 do 3m
-tniemy w miejscu 3-5 letniego drewna

Cięcie jabłoni zaczynamy od wyznaczenia nowego przewodnika, powinno zostać przeprowadzone stanowczo. Żadna gałąź niższych pięter nie powinna być wyższa od przewodnika. Staramy się aby drzewo miało kształt piramidalny (korona wrzecionowa) co daje nam lepszy dostęp światła do wnętrza jego korony.
Głównym problemem tej gruszy był brak jednego przewodnika oraz duża ilość wilków, które zacieniały dolne piętra drzewa
Głównym problemem tej gruszy był brak jednego przewodnika oraz duża ilość wilków, które zacieniały dolne piętra drzewa

 

Autor: Wojciech Basiński

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *