
Aby zapobiegać naprzemiennemu owocowaniu tzw. owocowaniu co dwa lata, musimy zastosować odpowiednie cięcie drzew owocowych oraz zabieg przerzedzania zawiązków owoców

Przerzedzanie zawiązków
Ma na celu umożliwienie regularnego corocznego owocowania jaki i poprawienie jakości owoców. Przerzedzanie zawiązków polega na usuwaniu nadmiernej ilości owoców, których drzewo nie jest w stanie prawidłowo wyżywić. Jednocześnie owoce te mogłyby przeszkodzić w zakładaniu pąków kwiatowych na roku następnym.
Przerzedzanie ręczne
Wykonujemy 6 tygodni po kwitnieniu po drugiej fali normalnego opadania zawiązków (opad świętojański 23 XI) Zawiązki usuwamy bez szypułek – ułatwia to leczenie ran, usunięte zawiązki odrzucamy poza koronę – nie mogą opadać i uderzać w zawiązki pozostawione.
Odległość od jednego do drugiego zawiązku powinna wynosić: 15-20cm,
Wiele odmian wymaga usuwania zawiązków z przyrostów jednorocznych ponieważ tam tworzą się znacznie gorsze owoce niż na drewnie 2-3 letnim.
Ręczne przerzedzanie zawiązków polecane jest głównie dla uprawy amatorskiej, natomiast jeżeli posiadamy duży sad stosujemy środki chemiczne.
Cięcie drzew owocowych
Drzewa owocowe w wieku 3-5lat potrzebują corocznego cięcia, możemy wyróżnić dwa główne terminy przeprowadzania zabiegu – zimowy i letni.
Termin zimowy: od drugiej połowy II (po ustąpieniu największych mrozów) do IV/V – w tym punkcie pragnę obalić mit według, którego drzewa należy przycinać tylko do momentu kwitnienia. Jest to nie prawdą ponieważ możemy je ciąć aż do 3 tygodni po kwitnieniu, bez szkody dla drzewa i owoców!
Termin letni: od VI do IX wyróżniamy:
– przed zbiorcze, 4 tygodnie przed planowanym terminem zbioru, wycinamy wilki (silnie i pionowo rosnące pędy wybijające z pnia i konarów) oraz silne przyrosty tegoroczne zwłaszcza w górnej części korony w celu polepszenia wybarwienia owocu.
-po zbiorcze w VIII ciecie konarów i gałęzi – analogicznie jak w okresie zimowym, zalecane dla wiśni i czereśni istnieje wtedy znacznie mniejsze ryzyko zakażenie chorobami kory i drewna.

Rodzaje cięć
Prześwietlające
Ma na celu poprawę nasłonecznienia oraz przerzedzenie korony, jest to podstawowy rodzaj cięcia.
-wykonujemy w terminie zimowym
-wycinamy silne jednoroczne wilki, skracamy zbyt długie gałęzie (ponieważ przy długich gałęziach i obfitych plonach często łamią się one pozbawiając nas plonu)
-bardzo istotne jest również usunięcie pędów rosnących do środka korony oraz krzyżujących się
-teoretycznie możemy wyciąć około 20% korony, praktycznie jeżeli jest taka potrzeba możemy usunąć 30%
Zakres ten jest dosyć wąski, jednak jest bardzo istotne przestrzeganie go, ponieważ jeżeli znacznie przekroczymy dozwoloną normę drzewo zareaguje dosyć gwałtownie wypuszczając z pąków śpiących pędy nie owocujące – wilki. Roślina ograniczy swój plon w celu „nadrobienia” strat w asymilatach.
Odnawiające
Ma na celu utrzymanie w obrębie drzewa gałęzi i konarów 2-3 letnich (w zależności od gatunku) gdyż takie drewno daje nam największy plon.
-wiosną wycinamy pędy/konary 3 letnie czasami z pędami jednorocznymi
– może być uzupełnieniem cięcia prześwietlającego
Odmładzające
Ma na celu odmłodzenie drzewa przez stymulację wzrostu nowych pędów.
-po zbiorze skracamy konary/gałęzie od 1 do 3m
-tniemy w miejscu 3-5 letniego drewna


Autor: Wojciech Basiński
3 Comments