Drewniane palety jako ogrody wertykalne

palety w ogrodzie
drewniane palety w ogrodzie
https://cloveris.pl/pl/n/Jak-zrobic-ogrod-wertykalny-Zielone-sciany-moga-zagoscic-w-Twoim-domu/55
W dzisiejszych czasach każdy milimetr przestrzeni jest na wagę złota. Dlatego też, ogrody wertykalne powoli wkraczają do naszych ogrodów i mieszkań. W miejscach o ograniczonej przestrzeni pnącza, zioła, trawy i wiele innych umieszczone w pionowej konstrukcji stworzą zieloną ścianę. Rozwiązanie to pozwala na oszczędność miejsca, tłumienie hałasu, oczyszczanie powietrza przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności i estetyki.
Drewniane palety jako ogrody wertykalne mogą być usytuowane w tradycyjnym ogrodzie , na balkonie lub w mieszkaniu. By stworzyć takie ogrody potrzebne są podstawowe narzędzia, ziemia, rośliny i czas. Każda roślina potrzebuje odpowiednich warunków do rozwoju, dlatego dobierając je musimy o tym pamiętać. Bardzo ważne przy tworzeniu ogrodu wertykalnego z drewnianych palet jest jego umiejscowienie. Ściana w domu powinna być odpowiednio nasłoneczniona, zaś miejsce w ogrodzie czy balkonie powinno się dobrać pod względem wymagań roślin. Jeśli wybierzemy złe miejsce na nasz ogród wertykalny, wtedy rośliny będą rosły słabo. Podobnie sprawa się ma jeśli chodzi o podlewanie roślin. Regularne podlewanie roślin jest niezbędne, by nasz ogród wertykalny rozrastał się i był dekoracją.
ogrody wertykalne
https://www.domrastenia.com/sadi/vertikalniy-sad-iz-pallet
Tworząc nasz ogród wertykalny możemy zmodyfikować paletę tak, by ustawiać na niej rośliny w pojemnikach. Ta opcja pozwala uzyskać szybkie efekty. Jednak po czasie doniczka musi zostać wymieniona, gdyż roślina ciągle się rozrasta. Innym rozwiązaniem jest modyfikacja związana z wypełnieniem przestrzeni pomiędzy deskami ziemią i bezpośrednie sadzenie roślin w niej. W tym przypadku należy dodatkowo zabezpieczyć rośliny i paletę przed ciężarem gleby nasączonej wodą. 
Na rynku dostępne są gotowe konstrukcje, które można wykorzystać w naszej przestrzeni prywatnej. Jednak są one drogie i powtarzalne. Drewniane palety są bardziej dostępne cenowo, a tworzone z nich ogrody wertykalne stają się niepowtarzalne. Ogrody wertykalne można wykorzystać też jako ogródki ziołowe w naszej kuchni czy balkonie. W ogrodzie mogą dzielić przestrzeń, stanowić osłonę  lub być granicą posesji. Bez względu na rodzaj usytuowania czy też zastosowanej roślinności, ogranicza nas wyłącznie inwencja twórcza.

mgr inż. arch. kraj. Paulina Habrzyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *