
W dzisiejszych czasach każdy milimetr przestrzeni jest na wagę złota. Dlatego też, ogrody wertykalne powoli wkraczają do naszych ogrodów i mieszkań. W miejscach o ograniczonej przestrzeni pnącza, zioła, trawy i wiele innych umieszczone w pionowej konstrukcji stworzą zieloną ścianę. Rozwiązanie to pozwala na oszczędność miejsca, tłumienie hałasu, oczyszczanie powietrza przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności i estetyki.
Drewniane palety jako ogrody wertykalne mogą być usytuowane w tradycyjnym ogrodzie , na balkonie lub w mieszkaniu. By stworzyć takie ogrody potrzebne są podstawowe narzędzia, ziemia, rośliny i czas. Każda roślina potrzebuje odpowiednich warunków do rozwoju, dlatego dobierając je musimy o tym pamiętać. Bardzo ważne przy tworzeniu ogrodu wertykalnego z drewnianych palet jest jego umiejscowienie. Ściana w domu powinna być odpowiednio nasłoneczniona, zaś miejsce w ogrodzie czy balkonie powinno się dobrać pod względem wymagań roślin. Jeśli wybierzemy złe miejsce na nasz ogród wertykalny, wtedy rośliny będą rosły słabo. Podobnie sprawa się ma jeśli chodzi o podlewanie roślin. Regularne podlewanie roślin jest niezbędne, by nasz ogród wertykalny rozrastał się i był dekoracją.

Tworząc nasz ogród wertykalny możemy zmodyfikować paletę tak, by ustawiać na niej rośliny w pojemnikach. Ta opcja pozwala uzyskać szybkie efekty. Jednak po czasie doniczka musi zostać wymieniona, gdyż roślina ciągle się rozrasta. Innym rozwiązaniem jest modyfikacja związana z wypełnieniem przestrzeni pomiędzy deskami ziemią i bezpośrednie sadzenie roślin w niej. W tym przypadku należy dodatkowo zabezpieczyć rośliny i paletę przed ciężarem gleby nasączonej wodą.
Na rynku dostępne są gotowe konstrukcje, które można wykorzystać w naszej przestrzeni prywatnej. Jednak są one drogie i powtarzalne. Drewniane palety są bardziej dostępne cenowo, a tworzone z nich ogrody wertykalne stają się niepowtarzalne. Ogrody wertykalne można wykorzystać też jako ogródki ziołowe w naszej kuchni czy balkonie. W ogrodzie mogą dzielić przestrzeń, stanowić osłonę lub być granicą posesji. Bez względu na rodzaj usytuowania czy też zastosowanej roślinności, ogranicza nas wyłącznie inwencja twórcza.
mgr inż. arch. kraj. Paulina Habrzyk