elementy wodne w ogrodzie
elementy wodne w ogrodzie
https://pl.pinterest.com/pin/371195194257103348/
Woda, a właściwie jej szum działa kojąco na nasze zmysły i pozwala odprężyć się po całym dniu pracy. Często pozwala też zminimalizować gwar ulicy, która w zabudowie miejskiej jest zaraz za granicą działki. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają na umieszczenie źródeł wodnych nawet w małych przestrzeniach. Najczęściej stosowanie elementy wodne w ogrodzie to: kaskada, strumyk, oczko wodne, fontanna, poidełko i ściana wodna.

Krótki opis poszczególnych form wodnych poniżej:

KASKADA najczęściej układana jest z głazów lub kamieni tarasowych, w połączeniu z oczkiem wodnym tworzy ciekawą kompozycję. Dodatkowo wprowadzając wodę w ruch zapobiega powstawaniu glonów i napowietrza wodę.

STRUMYK poleca się do większych ogrodów, ponieważ wymaga dużo miejsca o łagodnym spadku. Często współgra z kaskadą i oczkiem wodnym.

OCZKO WODNE to najczęstszy element wodny stosowany w ogrodzie, w zależności od wielkości ogrodu może przybierać różne rozmiary. Na dużych przestrzeniach zazwyczaj oczko wzbogacane jest o mostek i obsadzane roślinnością wodną. Ta forma wodna wymaga specjalnego przygotowania, regularnie wykonywanych zabiegów oczyszczania i napowietrzania wody. Jeśli jest odpowiednio głębokie i posiada zabezpieczenie przeciwko całkowitemu zamarznięciu umożliwia także hodowanie rybek.

FONTANNA równie popularna forma stosowana nawet w najmniejszych ogrodach. Posiada obieg zamknięty, dlatego można ją stosować na każdym terenie oraz w każdym stylu ogrodowym. Szeroka gama wyboru dysz pozwala na różnorodny wypływ wody i wzbogaca efekty wizualne.

POIDEŁKO to element wodny montowany w ogrodzie głównie dla ptaków. Niewielką misę o dowolnym kształcie uzupełnia się co jakiś czas wodą.

ŚCIANA WODNA jest to pionowa tafla z różnorodnego materiału, po której spływa woda. Ze względu na różną budowę może przylegać do istniejącej ściany lub tworzyć wolnostojący element. Forma stosowana w ogrodach typowo nowoczesnych. Ściana wodna dodatkowo podświetlana stworzy arcydzieło w ogrodzie.

Współczesne rozwiązania pozwalają na nieograniczone możliwości jeśli chodzi o elementy wodne w ogrodzie. Wśród szerokiej gamy produktów każdy znajdzie coś dla siebie. A Wam co najlepiej przypadło do gustu? 🙂

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *