krzewy w donicach

Krzewy w donicach, są propozycją dla każdego kto ceni sobie regularne kształty strzyżonych roślin. Rozwiązanie to jest idealne dla małych ogrodów miejskich. Donice można ustawić przed drzwiami domu, na balkonie, tarasie oraz w najbardziej niespodziewanych miejscach gdzie mogą stać się atrakcją ogrodu.

 

 

Dobór gatunków, jest niezwykle istotny, powinny być to krzewy zimozielone i w miarę mało wymagające – uzyskamy w ten sposób całoroczną ozdobę. Przykładem takiego krzewu jest Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) doskonale znosi cięcie formujące oraz dobrze znosi zimowanie w Polsce. Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) jest co prawda półzimozielony, ale jest tani, trwały i szybko rośnie (wiąże się to, z częstą potrzebą wykonania cięcia formującego). Jednym z najlepszych materiałów do formowania jest Cis pospolity (Taxus baccata ) którego igły w zależności od odmiany mogą być: długie, krótkie, jasno żółte, ciemnozielone, może się cechować naturalną słabą siłą wzrostu jak i formami o wyprostowanej sylwetce.

Podczas wyboru odpowiedniego gatunku należy sprawdzić, do jakich rozmiarów on dorasta – przypuszczalnie nikt z nas nie będzie chciał mieć krzewu, który zasłoni nam całe drzwi, a jego ogólna sylwetka będzie wybitnie nieproporcjonalna w stosunku do donicy. Gdy wybraliśmy już odpowiednią odmianę krzewu możemy zacząć sadzenie:

Na dno donicy kładziemy warstwę np. żwiru będzie ona spełniać funkcję przepuszczalną w przypadku nadmiaru wody.

Dodajemy następnie dobrej jakości podłoża: piasku gliniastego wraz z kompostem – ten duet będzie magazynował odpowiednią ilość wody. Rośliny w donicach będą potrzebowały znacznej ilości składników pokarmowych, dlatego też należy je nawozić latem zgodnie z zapotrzebowaniem danego gatunku.

Należy wyjąć sadzonkę krzewu z pojemnika, rozprostować jej korzenie, wsadzić do donicy i przysypać ziemią tak aby jej wierzch znajdował się około 5cm niżej krawędzi donicy.

Z biegiem czasu gdy rośliny są już dobrze ukorzenione, każdej wiosny należy usunąć wierzchnią warstwę gleby około 2cm. I zastąpić ją świeżym podłożem.

 Gatunki do sadzenia w donicach:

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Cis pospolity (Taxus baccata)

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei)

Świerk biały (Picea glaca)

Suchodrzew mirtolistny (Lonicera nitida)

Świerk pospolity (Picea abies) – formy karłowe, nie wymagające strzyżenia

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) np. odmiana ‘Danica’

autor Wojciech Basiński

1 Comment

  • Jarek
    18 września 2012 @ 08:43

    Firma godna polecenia. Jako były pracownik wiem że robią pracę rzetelnie , w myśl zasady iż największą wartością jest zadowolony klient. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *