https://pl.pinterest.com/pin/236509417923161734/

Bezsprzecznie dość niekonwencjonalną dekoracją przestrzeni jest lustro w ogrodzie. Zastosowanie go daje niepowtarzalny efekt przestrzenny, zwłaszcza na małych założeniach. Lustro, które wprowadzimy na końcu ogrodu, w rezultacie pozwoli go optycznie wydłużyć. Stworzona w ten sposób iluzja daje wrażenie, iż ogród jest większy niż w rzeczywistości. W żadnym wypadku nie wykluczamy luster, jako elementu większych założeń. Niewątpliwie rozmieszczenie ich w kilku reprezentatywnych miejscach pozwala na uwydatnienie roślin i przestrzeni.

Ze względu na szeroką gamę produktów związanych z lustrami, dostosowanie go jest niewiarygodnie proste. Ciekawym elementem lustrzanym, który możemy wprowadzić w przestrzeń ogrodu to rzeźby lustrzane. Osoby kreujące te rzeźby stylizują je na np. kamienie lub zwierzęta. Elementy takie usytuowane w ogrodzie pomiędzy nasadzeniami nadają im głębi i uwypuklają części roślin. Godne naszej uwagi są rozwiązania zmyślne i funkcjonalne. Istotnie wprowadzona w nietypowym miejscu tafla lustrzana nada przestrzeni głębi i wyrazu. Lustro w ogrodzie jest niezastąpione na pieńkach drewnianych, na narożniku budynku, jako blat stołu bądź ozdoba wisząca. Ostatni rodzaj dekoracji pozwala uzyskać niezwykle efektowne wrażenia wizualne i wzrokowe. Efekty wywołane przez wiatr zauważamy poprzez poruszanie ozdoby. Najprostszym sposobem wprowadzenia lustra do ogrodu będzie prosta tafla lustrzana ustawiona na płaszczyźnie domu, altany lub postawiona jako element wolnostojący. Chcąc uzyskać efekt przejścia na kolejną część ogrodu, ustawiamy lustro swobodnie w przestrzeni. Z pewnością zwolennicy prostych rozwiązań a zarazem efektownych, najpewniej zdecydują się na to rozwiązanie.
https://pl.pinterest.com/pin/21040323249734042/

Konkludując, montaż lustra w naszym ogrodzie jest kwestią indywidualną. Postarajmy się zastosować lustro zewnętrzne lub zamiennik w postaci płyty lustrzanej. Choć zamiennik posiada mniejszą trwałość, to gwarantuje większe bezpieczeństwo. Oczywiście nie eliminuje to luster, które np. zalegają na naszym strychu. Ze względu na nieprzystosowanie luster wewnętrznych, po czasie możemy zauważyć jego degradację (łuszczenie lub pękanie przy ujemnych temperaturach). Ponadto montując lustro pamiętajmy aby odpowiednio usytuować taflę. Lustro nie może być skierowane wprost na nas. Powinno być delikatnie pochylone w stosunku do terenu. Odpowiednio wprawione lustro wprowadzi do ogrodu wrażenie iluzji i wyjątkowości.

W artykule zawarte zostały spostrzeżenia i opinie na dany temat.

mgr inż. arch. kraj. Paulina Habrzyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *