Najczęściej występujące choroby roślin: forsycja, glicynia i głóg

Forsycja

Plamistość liści charakteryzuje się pojawiającymi się pojedynczo brązowymi plamami o kształcie okrągłym lub owalnym. Po pewnym czasie plamy zasychają, a przy dużym nasileniu chorobowym liście przedwcześnie żółkną i opadają. Zarodniki patogenu przenoszone są podczas deszczu na sąsiednie rośliny. Zwalczanie i zapobieganie: podczas podlewania roślin nie należy dopuszczać do zwilżania liści, oprysk powtarzany 2-3 krotnie fungicydem Topsin M 500 SC.

Glicynia

Werticilioza, którą można zaobserwować podczas gorącego lata. Pojedyncze pędy żółkną, więdną i zamierają od wierzchołka. Na poprzecznym przekroju wyciętego pędu, w miejscu przewodzących wiązek widać brązowy pierścień. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu pierwszych objawów należy wyciąć porażone pędy, a roślinę opryskać 2-krotnie w odstępie 14 dni Topsinem M 500 SC. Jeśli choroba powtórzy się ponownie w następnym roku należy usunąć całą glicynię, a glebę odkazić stosując Agrosteril 110 SL.

Głóg

Rdza objawia się czerwonymi plamami na wierzchniej stronie blaszki liściowej, ogonkach, owocach czy pędach. Porażone ogonki liściowe ulegają silnemu zgrubieniu, a na ich powierzchni pojawiają się wyrośla w kształcie kolumienek. Z czasem zainfekowane tkanki brązowieją, deformują się i zamierają. Zwalczanie i zapobieganie: po stwierdzeniu objawów należy 3-4-krotnie opryskać rośliny środkiem Domark 100 EC, jesienią grabić i spalać opadłe liście.

Plamistość liści charakteryzuje się pojawieniem na liściach drobnych ciemnobrązowych plam, które przy dużym nasileniu powodują żółknięcie tkanek i masowe opadanie liści. Rozwojowi grzyba sprzyjają stosunkowo niskie temperatury latem i częste opady deszczu. Pozbawione ulistnienia drzewa tracą walory dekoracyjne. Zwalczanie i zapobieganie: po zauważeniu pierwszych objawów rośliny należy 2-3-krotnie opryskać Topsinem M 500 SC oraz systematycznie zbierać opadłe liście.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *