Najczęściej występujące choroby roślin: jałowiec, jodła i katalpa

Przedstawiamy najczęściej występujące choroby roślin: jałowiec, jodła i katalpa oraz zwalczanie i zapobieganie tym chorobom.

Jałowiec

Fytoftoroza jałowców płożących objawia się szarzeniem, żółknięciem i brunatnieniem pojedynczych pędów powodujących zamieranie rośliny. Po wykopaniu widoczna jest zgnilizna podstawy pędu i korzeni. Zwalczanie i zapobieganie: usunąć zarażone pędy, a w razie konieczności całą roślinę. Podłoże należy odkazić, a zainfekowaną roślinę (jeśli została) i inne rosnące w pobliżu podlać 2-krotnie w odstępach 7-10 dni Previcurem Energy 840 SL.

Rizoktonioza podstawy pędu charakteryzuje się przejaśnieniem pojedynczych pędów i brązowieniem wierzchołków. U podstawy pędów zauważalna jest niewielka brązowa plama, która z czasem rozszerza się na obwodzie. Dochodzi do zamierania pojedynczych pędów. Zwalczanie i zapobieganie: należy usunąć zainfekowane pędy, a samą roślinę opryskać 2-krotnie w odstępie 10 dni Topsinem M 500 SC.

Jodła

Osutka zwyczajna jodły, której objawy zaczynają być widoczne od lipca, na wierzchniej stronie igieł formują się czarne skupiska zarodnikowania grzyba. Natomiast na spodniej stronie igieł, wzdłuż nerwu głównego powstają wypukłe miseczki stadium workowego patogenu (czarne). Zarodniki infekują roślinę następnego roku w okresie V-VI powodując żółknięcie, brązowienie i stopniowe opadanie igieł. Zwalczanie i zapobieganie: podczas podlewania nie należy dopuszczać do zwilżania igieł, a w przypadku zainfekowania w poprzednim sezonie rośliny podlewa się od maja kilkukrotnie co 14 dni Topsinem M 500 SC.

Surmia bignoniowata (katalpa)

Werticilioza uwidacznia się latem, kiedy to temperatura podłoża wynosi 12-25oC. Pojedyncze pędy w koronie gwałtownie więdną, ich liście żółkną i obumierają, a po dłuższym czasie opadają. Może dojść do zamierania pędów lub całych roślin. Objawy często pojawiają się w jednym roku, a w następnym katalpa sprawia wrażenie zdrowej. Patogen rozwija się w podłożu, gdzie dochodzi do infekcji korzenia poprzez rany i kontakt zdrowych korzeni z chorymi. Zwalczanie i zapobieganie: należy usunąć porażone pędy, zaś zainfekowaną roślinę oraz sąsiadujące z nią podatne gatunki opryskać Topsinem M 500 SC.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *