Zastosowanie oświetlenia ogrodowego daje nam możliwość cieszenia się przestrzenią po zachodzie słońca. Pozwala na spędzanie wieczorów na tarasie w klimatycznej nocnej scenerii. Ogród staje się atrakcyjny po zmroku. Jednak oświetlenie nie spełnia wyłącznie funkcji ozdobnej, lecz też zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom ogrodu. Odpowiednio dobrane oprawy oświetleniowe pozwalają na stworzenie niesamowitych efektów poprzez akcentowanie roślin i nie tylko. Światło w ogrodzie jest zdecydowanie jednym z najbardziej niedocenianych elementów, a przecież odgrywa dużą rolę, zarówno w funkcjonalności, jak i dekoracyjności ogrodu. Jeśli chodzi o funkcjonalność po zmroku ma ona za zadanie bezpiecznie przeprowadzić nas do punktu, w którym zmierzamy. Zaliczamy tu oświetlenie ciągów komunikacyjnych, oświetlenie tarasu, podświetlenie murków czy rabat itp.

Dekoracyjność związana jest z odczuciami wizualno-estetycznymi. Zalicza się do niej nieco więcej możliwości ze względu na różnorodność jaką wyznaczają się rośliny. Charakteryzują się różnym kształtem, zmiennością w zależności od pory roku, wysokością, fakturą ulistnienia czy kory. Do tej grupy zaliczamy podświetlenie drzew, traw ozdobnych czy krzewów od spodu. Zabieg ten pozwala na uzyskanie niezwykłej gry światłocienia. Gra światła widoczna jest na korze poszczególnych gatunków drzew oraz w koronie, podobnie jeśli chodzi o krzewy. Trawy ozdobne ze względy na swoją zwiewność dostarczają zmiennych efektów w zależności czy w naszym ogrodzie wieje wiatr. Wspomniana wcześniej gra światłocienia po zmroku pozwala na podświetlenie roślin tak, by rzucały cień na elewację co dostarcza dodatkowego uroku przestrzeni. Ponadto zastosowanie ozdobnych lamp np. kula, lampiony w koronach drzew, łańcuchy świetlne pozwalają na sezonowe ozdabianie ogrodu.
Wymienione możliwości to jedne z nielicznych, które można zastosować, wszystko zależy od indywidualnego podejścia. Jeśli chodzi o ilość oświetlenia to sprawa wygląda podobnie, wszystko zależy od wielkości ogrodu i podejścia właściciela. Należy jednak pamiętać o umiarze, ponieważ nadmierne oświetlenie ogrodu po zmroku może doprowadzić do zaburzenia rytmu dobowego roślin. Ogród przestaje być atrakcyjny po zmroku. Działanie takie niekorzystnie wpływa też na rośliny i doprowadza do stopniowej ich degradacji nie wspominając o zanieczyszczeniu świetlnym nieba.
mgr inż. arch. kraj. Paulina Habrzyk