Ogród atrakcyjny przez cały rok

Każdy posiadacz ogrodu lub balkonu chce, aby miejsce wypoczynku było atrakcyjne przez cały rok i jednocześnie nie wymagało nadmiernej pielęgnacji. Część osób być może stwierdzi, że nie jest możliwe uzyskanie takiego efektu, ponieważ kwiaty, które uważane są za główną atrakcję ogrodu kwitną jedynie przez pewien okres, zwłaszcza latem. Ale czy atrakcyjność przez cały rok rozumiana jest wyłącznie jako posiadanie kwiatów?  Rośliny stosowane na tereny zieleni są unikatowe także ze względu na kolor i fakturę liści lub pędów, pokrój oraz wytwarzane owoce. Swą „urodą” zdobią ogrody szczególnie w miesiącach wiosennych lub jesienno-zimowych, kiedy to byliny są w stanie spoczynku.

Rośliny zimozielone głównie stosowane są do tworzenia żywopłotów i wysokich szpalerów roślinnych. Charakteryzują się zróżnicowanym pokrojem i wysokościami docelowymi. Rośliny iglaste z reguły nie wymagają przeprowadzania zabiegu przycinania, natomiast krzewy zimozielone liściaste (mahonia, ostrokrzew, bukszpan) świetnie się do tego nadają. Ponadto są doskonałym tłem dla innych roślin (głównie liściastych i bylin) oraz tworzą szkielet ogrodu. Rośliny zimozielone znalazły uznanie w ogrodach ze względu na reprezentacyjność przez cały rok, która dodatkowo w miesiącach jesienno-zimowych objawia się pojawieniem kolorowych owoców (cis, ostrokrzew, mahonia). Warto także pamiętać o dereniach, wierzbach, brzozach czy platanie, które pomimo braku ulistnienia zimą zdobią kolorowymi lub poskręcanymi pędami oraz łuszczącą się korą.

Trawy i bambusy są popularną formą nasadzeń stosowaną głównie w tworzeniu ogrodów nowoczesnych, ciekawie komponują się z oryginalną architekturą oraz kamieniem będącym wypełniaczem pomiędzy roślinami. Nie wymagają dużej pielęgnacji, jeśli już przy sadzeniu wyznaczy się im ich obszar bytowania w celu ograniczenia nadmiernego rozrostu w ogrodzie (najskuteczniejszą metodą jest sadzenie roślin w donicach z obciętym dnem). Trawy i bambusy są kolorową atrakcją przez cały sezon, jednak ich uroki są najbardziej doceniane w miesiącach letnich, kiedy to wysokie trawy szumią podczas powiewu ciepłego wiatru oraz w okresie jesienno-zimowym, gdy kolorami i pokrojem urozmaicają częściowo uśpione ogrody.

Pnącza, zwłaszcza te stosowane w miejscach zacienionych są ozdobą każdego ogrodu przez cały rok ze względu na dużą mrozoodporność oraz kształt liści, które przez cały sezon są soczyście zielone.

Zatem tworząc ogród warto pamiętać, by stosować mieszaninę różnych roślin, które spowodują, że będzie on atrakcyjny przez cały rok.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

1 Comment

  • […] na różnorodność jaką wyznaczają się rośliny. Charakteryzują się różnym kształtem, zmiennością w zależności od pory roku, wysokością, fakturą ulistnienia czy kory. Do tej grupy zaliczamy podświetlenie drzew, traw […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *