Ogród w słoiku

W ostatnich latach coraz większe zainteresowanie zaczęły wzbudzać ogrody w słoikach i szklanych pojemnikach, które zdobią wnętrza mieszkań. W zależności od zastosowanych roślin, podłoża i pojemnika dobrze wyglądają zarówno w domach minimalistycznych jak i w bardziej zaaranżowanych. Kompozycje w szkle niewątpliwie wzorowane są na tych z lat 70. i z okresu wiktoriańskiego, jednak ich forma pozwala na uzyskanie odmienionych aranżacji.

Ogród w słoiku można wykonać samemu w domu. Należy jedynie zastosować regułę łączenia roślin o podobnych wymaganiach. Na początek najlepiej jeśli są to rośliny mało wymagające np. sukulenty lub kaktusy, które charakteryzują się odpornością na suszę. Naczynia otwarte idealnie nadają się do tego typu roślin, ponieważ przy parowaniu wody otoczenie będzie bardziej suche, a przez to też rośliny zaadoptują mniejszą ilość H2O. Przy wykorzystaniu naczyń zamykanych możemy bardziej pofantazjować z doborem roślin. Ważne, by wybrane gatunki nie były dużych rozmiarów, a sąsiadujące ze sobą różniły się pod względem koloru, faktury liści lub ich kształtem. Urozmaicenie podkreśli ciekawy charakter kompozycji i wyeksponuje najbardziej wartościowe cechy każdej wybranej rośliny.

Zieleń w słoiku nie wymaga intensywnej pielęgnacji i świetnie nadaje się jako prezent dla osób lubiących rośliny, ale niekoniecznie pamiętających później o jej podlewaniu 🙂 naczynia otwarte z sukulentami należy podlewać od czasu do czasu, aby podłoże całkowicie nie wyschło. Natomiast w przypadku słoików zamkniętych pielęgnacja jest praktycznie minimalna. Transpirująca woda osadza się na ściankach naczynia, a następnie skrapla co tworzy obieg zamknięty. W obu opisanych przypadkach ważne jest dobre podlanie podczas zakładania „ogrodu”.

Zatem nie ma na co czekać, stwórzmy swój własny ogród bez względu na to, gdzie mieszkamy. Wystarczą tylko chęci, wyobraźnia i odpowiednie naczynie. Zaskoczmy innych ciekawą ozdobą 🙂

Ciekawe inspiracje można znaleźć np. tutaj https://gardening-guide.wonderhowto.com/news/garden-jar-0113571/

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *