https://dziennikbaltycki.pl/taras-przy-domu-jak-go-urzadzic-by-byl-estetyczny-i-funkcjonalnygaleria/ar/13271785

Odwiecznym problemem przy tarasie, szczególnie drewnianym jest wrastanie trawy i utrudnienia w koszeniu trawnika. Praktycznym rozwiązaniem jest opaska żwirowa wokół tarasu, która będzie doskonałą izolacją i ułatwi koszenie.

Tarasy są przedłużeniem naszych domów i pełnią funkcję letnich pokoi chętnie wykorzystywanych w ciepłe dni. Z reguły posiadają one zejście bezpośrednio na trawnik i dalszą część ogrodu. Wszystko wygląda pięknie do momentu, kiedy darń urośnie i konieczne jest skoszenie trawnika. Bezpośrednie sąsiedztwo podwyższonego tarasu uniemożliwia dokładne skoszenie krawędzi trawnika i konieczne jest użycie podkaszarki. Żeby zaoszczędzić sobie pracy warto na etapie budowy tarasu pomyśleć o wyznaczeniu opaski żwirowej. Może mieć ona dowolną szerokość w zależności od preferencji i potrzeb. Dodatkowo może pełnić funkcję rabaty, w której zostaną posadzone rośliny. Opaska żwirowa wokół tarasu sprawdzi się także w przypadku posiadania robota koszącego lub jazdy zwykłą kosiarką, gdzie koło może najechać na żwir i dokosić krawędzie darni.

https://earthinnovation.org/blog/category/latino-brides/tarasy-dom%C3%B3w-k.html

Pod wyznaczoną opaskę żwirową należy ułożyć włókninę, która uniemożliwi przerastanie chwastów, czy trawy i będzie łatwiejsza w ewentualnej pielęgnacji. Jako krawędź oddzielająca trawnik od żwiru doskonale sprawdzi się ekobord (umożliwiający nadanie dowolnego kształtu), krawężnik lub kostka brukowa. Pierwsze rozwiązanie jest najtańszą formą i można ją w każdej chwili modyfikować. Zastosowanie krawężnika lub kostki brukowej jest droższym rozwiązaniem, ale najtrwalszym. Tak przygotowane miejsce wysypuje się żwirem, grysem lub otoczakiem według preferencji. Aktualnie dostępna jest szeroka gama kolorów i wielkości materiałów kamiennych.

Warto pomyśleć o zastosowaniu opaski żwirowej wokół tarasu żeby oszczędzić sobie trudu z mozolnym usuwaniem przerośniętej trawy. Ten czas możemy poświęcić na relaks, kawkę na tarasie i cieszenie się słoneczną pogodą 🙂

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *