
Odwiecznym problemem przy tarasie, szczególnie drewnianym jest wrastanie trawy i utrudnienia w koszeniu trawnika. Praktycznym rozwiązaniem jest opaska żwirowa wokół tarasu, która będzie doskonałą izolacją i ułatwi koszenie.
Tarasy są przedłużeniem naszych domów i pełnią funkcję letnich pokoi chętnie wykorzystywanych w ciepłe dni. Z reguły posiadają one zejście bezpośrednio na trawnik i dalszą część ogrodu. Wszystko wygląda pięknie do momentu, kiedy darń urośnie i konieczne jest skoszenie trawnika. Bezpośrednie sąsiedztwo podwyższonego tarasu uniemożliwia dokładne skoszenie krawędzi trawnika i konieczne jest użycie podkaszarki. Żeby zaoszczędzić sobie pracy warto na etapie budowy tarasu pomyśleć o wyznaczeniu opaski żwirowej. Może mieć ona dowolną szerokość w zależności od preferencji i potrzeb. Dodatkowo może pełnić funkcję rabaty, w której zostaną posadzone rośliny. Opaska żwirowa wokół tarasu sprawdzi się także w przypadku posiadania robota koszącego lub jazdy zwykłą kosiarką, gdzie koło może najechać na żwir i dokosić krawędzie darni.

Pod wyznaczoną opaskę żwirową należy ułożyć włókninę, która uniemożliwi przerastanie chwastów, czy trawy i będzie łatwiejsza w ewentualnej pielęgnacji. Jako krawędź oddzielająca trawnik od żwiru doskonale sprawdzi się ekobord (umożliwiający nadanie dowolnego kształtu), krawężnik lub kostka brukowa. Pierwsze rozwiązanie jest najtańszą formą i można ją w każdej chwili modyfikować. Zastosowanie krawężnika lub kostki brukowej jest droższym rozwiązaniem, ale najtrwalszym. Tak przygotowane miejsce wysypuje się żwirem, grysem lub otoczakiem według preferencji. Aktualnie dostępna jest szeroka gama kolorów i wielkości materiałów kamiennych.
Warto pomyśleć o zastosowaniu opaski żwirowej wokół tarasu żeby oszczędzić sobie trudu z mozolnym usuwaniem przerośniętej trawy. Ten czas możemy poświęcić na relaks, kawkę na tarasie i cieszenie się słoneczną pogodą 🙂
mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko