palenisko w ogrodzie

Letnie ciepłe wieczory to czas na spotkania z przyjaciółmi i spędzanie ich na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy jesteśmy właścicielami pięknego ogrodu. Czym jednak byłyby te spotkania bez ogniska i wspólnego biesiadowania. Dla osób lubiących spędzać wieczory przy trzaskach palonego drewna idealnym rozwiązaniem jest palenisko w ogrodzie.

Żeby wyznaczyć bezpieczne miejsce na palenisko w ogrodzie należy wybrać stanowisko z dala od zabudowań, drewnianych elementów i roślinności (co najmniej 5-6 m). Dodatkowo nie powinno być zlokalizowane w bliskiej odległości od działki sąsiadów, aby unoszący się dym nie stanowił problemu. Wokół paleniska ogrodowego warto stworzyć również miejsca do siedzenia i spożywania posiłku. Kształt i wielkość paleniska (średnica nie mniejsza jak 50 cm) może być dowolna, najlepiej dopasowana do charakteru ogrodu.
palenisko w ogrodzie
https://homegarden.com.pl/artykuly/ognisko-w-ogrodzie-wszystko-co-musisz-wiedziec

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zrobienie kręgu z polnych kamieni, który ograniczy rozprzestrzenianie się ognia. W środku można wykopać małe wgłębienie żeby łatwiej opanować ogień. Niestety w wyznaczonym miejscu pozostanie wypalona trawa, która nie odrośnie i przez długi czas będziemy mieli pusty plac. Coraz częściej spotkać można wybudowane paleniska murowane. Z pewnością jest ono dużo trwalszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem w porównaniu do polnego kręgu. Po wyznaczeniu pożądanego kształtu i miejsca usuwa się ziemię na głębokości ok. 30-45 cm, otwór zapełnia się grubym żwirem, następnie piaskiem i dokładnie ubija. Dookoła buduje się murek z trwałego materiału przeznaczonego na ścianki oporowe. Kolejne warstwy łączy się za pomocą zaprawy murarskiej lub specjalnego kleju. Po związaniu można rozpalać ognisko. Hitem stały się ostatnio paleniska żeliwne, które coraz częściej można spotkać w ogrodzie. Obecnie istnieją modele wzbogacone o funkcję grilla i posiadają zawieszany lub zamontowany od góry ruszt. Nadają się one zarówno do małego jak większego ogrodu.

Więc jeśli marzy Ci się spędzać letnie wieczory w ogrodzie przy blasku iskrzących płomieni z paleniska warto już dziś zastanowić się na stworzeniem własnego miejsca relaksu 🙂 Nie wymaga to wiele pracy, a sprawi wiele radości.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *