Pielęgnacja roślin domowych zimą

Zima to okres spoczynku roślin, także tych uprawianych w zaciszu domowym. W okresie od października do marca rośliny zwykle nie rosną lub w niewielkim stopniu przez co spowalniają procesy życiowe. W tym okresie z reguły potrzebują mniej wody i składników odżywczych. Prawidłowa pielęgnacja roślin domowych zimą jest bardzo ważna, aby przetrwały one okres zimowy i wraz z nadejściem wiosny były pełne wigoru.
Niesprzyjające warunki w mieszkaniu tj.: ograniczona ilość światła, ogrzewanie, niska wilgotność i nieprawidłowe podlewanie sprawiają, że często rośliny doniczkowe zamierają. Jak zatem prawidłowo pielęgnować domowe rośliny zimą?
Krótsze dni powodują, że do naszych roślin dociera mniejsza ilość światła niż w okresie wiosenno-jesiennym. Dlatego bardzo ważne jest ich przeniesienie bliżej okien lub obniżenie temperatury ograniczające wzrost rośliny. Następnym aspektem jest wilgotność powietrza. Wraz z ogrzewaniem i wzrostem temperatury w mieszkaniach spada wilgotność powietrza. Rośliny wtedy żółkną i gubią liście. Aby temu zapobiec warto odsunąć rośliny od bezpośredniego źródła ogrzewania, spryskiwać je miękką wodą o temperaturze pokojowej lub ustawić w pobliży rośliny naczynie wypełnione wodą. Równie niebezpieczne jest poranne wietrzenie zbyt ciepłych mieszkań. Wpadające mroźne powietrze może być szkodliwe dla wrażliwych roślin. Na czas otwierania okien warto przenieść doniczki w inne miejsce (nie narażone na przeciągi i bezpośredni kontakt z zimnym powietrzem). W okresie zimowym ograniczamy także podlewanie roślin stosując mniej wody i dopiero, gdy warstwa 1-2 cm gleby jest przeschnięta. Wyjątkiem są rośliny kwitnące w okresie zimowym, które podlewamy obficie od momentu zauważenia pąków kwiatowych. Jednocześnie trzeba pamiętać, aby przy centralnym ogrzewaniu zwracać uwagę na szybko przesychające podłoże i sprawdzać je co kilka dni.
W okresie od października do marca nie zalecane jest też nawożenie roślin, wyjątkiem są rośliny kwitnące. Podczas zimowego spoczynku rośliny narażone są również na infekcje grzybowe (szara pleśń lub zgnilizna) spowodowane nadmiernym podlewaniem lub atak szkodników tj. przędziorki (przy utrzymującej się niskiej wilgotności).
Pielęgnacja roślin domowych zimą wymaga naszej większej uwagi. Przy regularnej obserwacji potrzeb roślinnych i stosowaniu zabiegów zgodnych z wymogami możemy cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami także w czasie zimowym 🙂
mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *