poidełka dla ptaków
poidełka dla ptaków
https://www.werandacountry.pl/weranda-country-nr-32010/poidla-dla-ptakow

Choć ptaki doskonale odnajdują się w zabudowie miejskiej i potrafią radzić sobie w przestrzeni w okresie letnich upałów potrzebują naszej pomocy. Brak opadów i dostępu do wody znacznie utrudnia funkcjonowanie, a te małe zwierzątka również potrzebują się napoić i schłodzić. Doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie poidełka dla ptaków, które oprócz funkcjonalności również ozdobi nasz ogród.

W obecnej ofercie dostępnych jest wiele modeli poidełek, które będą pasować zarówno do ogrodów wiejskich, jak i tych o nowoczesnym charakterze. Wybierając poidełko pamiętajmy, aby było w kolorach naturalnych. Jaskrawe odcienie mogą odstraszać ptaki. Najbardziej polecane są te z wysokiej jakości mieszanki betonu architektonicznego, które są odporne na deszcze, słońce i mrozy. Dodatkowo nie nagrzewają się zbyt mocno, przez co woda będzie miała optymalną temperaturę i postoi dłużej.

Innym rozwiązaniem, doskonałym dla majsterkowiczów, jest danie drugiego życia starym przedmiotom. Mogą to być wszelkiego rodzaju kubki, garnki, miski lub wazony. Ważne żeby wykorzystane naczynie miało dużo miejsca na bezpieczne wylądowanie. Z materiałów nie polecanych do wykorzystania w ogrodzie jest szkło. Nagrzewa się ono bardzo szybko i nie będzie chętnie odwiedzanym miejscem.

Poidełka dla ptaków zamontowane w ustronnym miejscu, lekko zacienionym i dalekim od spojrzeń innych będą cieszyć się zainteresowaniem wielu gatunków ptaków. My również będziemy mogli zaobserwować kto odwiedza nasz ogród oraz posłuchać ptasiego śpiewu. Widok ptaków i ich wodnych harców będzie frajdą zarówno dla dzieci i jak i dorosłych.

Oprócz zamontowania poidełka dla ptaków warto też pomyśleć o karmniku lub budce dla ptaków. Będą one pomocne w okresie jesienno-zimowym, kiedy to trudniej znaleźć pożywienie i schronienie. Szczególnie podczas długotrwałych mrozów. Pamiętajmy jednak, że do karmnika nie można dawać jeść wszystkiego. Najbardziej odpowiednia jest mieszanka ziaren zbóż, dyni lub słonecznika, którą możemy stworzyć sami lub kupić gotową w sklepie zoologicznym. Dodatkowo mogą to też być suszone owoce, orzechy włoskie lub słonina 🙂

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *