dekoracje służące zwierzętom

Jesień w ogrodzie

Jesień to czas porządków i przygotowanie ogrodu do okresu spoczynku, czyli zimy. Jest to czas pracowity dla każdego ogrodnika, a rzetelność prac wykonanych w okresie IX-XI będzie widoczna w naszych ogrodach przez następny okres wegetacyjny. Prace należy wykonywać systematycznie, a niektóre powtarzać kilkukrotnie w ciągu jesiennych miesięcy.
Co warto zrobić jesienią w ogrodzie?…

Grabienie liści

Drzewa i krzewy liściaste są nieodłączną częścią w krajobrazie ogrodowym, mają piękne kolorowe liście, które jesienią tracą swój urok i opadają z drzew. Wilgoć połączona z rozkładającymi się liśćmi nie jest najlepszym połączeniem szczególnie, gdy resztki te będą zalegać na trawnikach lub rabatach. Jest to doskonałe miejsce dla patogenów grzybowych, które mogą mieć negatywne skutki dla darni lub wrażliwych roślin. Dlatego należy regularnie grabić opadające i zalegające liście, eliminując prawdopodobieństwo chorób i poprawiając estetykę jesiennego ogrodu.

Sadzenie cebul kwiatowych
Jesień (koniec IX-X) jest doskonałym momentem do sadzenia cebul kwiatowych, które są pierwszymi zwiastunami wiosny i mają swój czas w ogrodzie, gdy inne rośliny dopiero zaczynają „budzić się ze snu zimowego”

Sadzenie bylin
Jesień to także czas dla bylin, podobnie jak wiosna jest dobrym momentem dla sadzenia bylin kwitnących w różnych okresach w ogrodzie.

Sadzenie drzew owocowych
Jest to również doskonały czas do sadzenia drzew owocowych. Rośliny w okresie bezlistnym, przy większych dostatkach wody opadowej, łatwiej przechodzą okres adaptacji i zakorzeniania, dzięki czemu zdążą zregenerować się przed następnym okresem wegetacyjnym.

Pielęgnacja trawnika
Do obowiązkowych prac w ogrodzie na jesień należy zadbanie o trawnik przygotowując go do spadku temperatury i zalegającej pokrywy śnieżnej. Zabiegami typowo jesiennymi są przeprowadzenie wertykulacji (usunięcie starej darni i filcu), aeracja (napowietrzenie korzeni darni) oraz nawożenie (nawóz jesienny!). Warto przeczytać dokładny opis jesiennych zabiegów przeprowadzanych na trawniku.

Porządkowanie rabat i pojemników z roślinami
Późną jesienią należy zadbać o porządki w rabatach i pojemnikach, usuwając pozostałe jeszcze rośliny jednoroczne, chwasty czy liście, aby rabaty i pojemniki były gotowe na przyszły sezon.
Kopczykowanie róż i osłona wrażliwych roślin
Po pierwszych przymrozkach należy zadbać o róże i wrażliwe rośliny osłaniając ich korzenie i pędy przed skutkami spadków temperatur. Warto przeczytać jak najlepiej zabezpieczyć rośliny na zimę.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *