Projektowanie ogrodu- część 3

Mamy już wyrównane podłoże, zakończone prace brukarskie i wykonany system nawadniający- prace wykonane w części 2. Przedstawiamy ostatnie kroki projektowania i wykonania ogrodu.

KROK 6: WYKONANIE NASADZEŃ I ROZMIESZCZENIE PODŁOŻY DEKORACYJNYCH
Rozpoczęcie sadzenia roślin jest znakiem, że niedługo nasze prace zostaną zakończone i będziemy mogli zobaczyć ich efekty. Podczas wykopywania dołów pod rośliny należy pamiętać, by były one dopasowane do wielkości roślin i bryły korzeniowej. Doły wzbogacamy w ziemię odpowiednią dla wybranych gatunków, ziemia uniwersalna- jeśli nie wzbogaciliśmy wcześniej terenu o humus lub torf- w przypadku roślin kwasolubnych. Po posadzeniu wszystko intensywnie podlewamy. Rośliny po przesadzeniu są bardzo podatne na przesuszenie, dlatego proces ten należy powtarzać codziennie, zwłaszcza podczas zakładania ogrodu latem. Małe rośliny po kilku tygodniach powinny się ukorzenić. Duże krzewy i drzewa mogą wymagać nawet kilkuletniej szczególnej dbałości o nawodnione podłoże. W przypadku montowania systemu nawadniającego problem mamy z głowy 🙂

Po posadzeniu roślin miejsca pomiędzy nimi możemy uzupełnić podłożem dekoracyjnym – trendy w tym sezonie: https://www.secret-garden.pl/dekoracyjne-podloze-do-ogrodu/ . Przed rozsypaniem żwiru warto rozłożyć geowłókninę, która zmniejszy ryzyko pojawiania się chwastów, utrzymuje wilgotność oraz ułatwia prace związane z wymianą lub czyszczeniem podłoża.

KROK 7: PRZYGOTOWANIE TERENU POD TRAWNIK, SIEW LUB ROZŁOŻENIE ROLEK TRAWY

Zanim zajmiemy się trawnikiem należy ostatecznie wyrównać teren likwidując wszelkie dołki i górki z nadmiarem ziemi. Dobrze przygotowane podłoże ma kluczowe znaczenie dla dalszego wzrostu trawy. Podłoże przygotowaliśmy w kroku 5 https://www.secret-garden.pl/projektowanie-ogrodu/. Na tym etapie należy rozważyć czy kładziemy również siatkę na krety. W dużym stopniu uchroni to trawnik przed występowaniem kopców. Przy kładzeniu trawy z rolki układamy siatkę na krety przed rozłożeniem trawnika i dobijamy szpilkami. Przy trawie z siewu należy przykryć położoną siatkę kilku centymetrową warstwą ziemi. Na dzień przed siewem dobrze jest mocno podlać podłoże stwarzając lepsze warunki do kiełkowania i późniejszego wzrostu trawy. Teren przed wysiewem powinien być lekko rozluźniony przy powierzchni, zagrabiony lub przygotowany profesjonalną maszyną

Wyróżniamy dwie metody założenia trawnika, które można wykonać samodzielnie lub polecić profesjonalnej firmie ogrodniczej.

W przypadku siewu dobrze jest wykonać go siewnikiem obrotowym przemieszczając się wzdłuż i wszerz działki. Dodatkowo można zastosować również nawóz „starter” wspomagający kiełkowanie. Nasiona lekko przykrywamy ziemią, a teren wałujemy wałem.

Trawnik z rolki daje natychmiastowy efekt gotowego trawnika. Należy zwrócić uwagę czy przywiezione rolki po rozwinięciu darni są soczyście zielone, bez żółtych przebarwień. Rozkładając trawnik z rolki rozwijamy rolki w jedną stronę i dociskamy brzegi na zakładkę pamiętając o dobrym dociskaniu trawy do podłoża.

Bez względu na metodę trawnik intensywnie podlewamy zarówno po samym założeniu, jak i przez następne dni-codziennie przynajmniej do momentu zakorzenienia się źdźbeł. Najlepiej jest podlewać przez cały sezon wegetacyjny przy użyciu systemu nawadniającego. Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawa ma ok. 10 cm (ścięcie o 1/3), później co 5-7 dni.

KROK 8: ZASŁUŻONY ODPOCZYNEK I PODZIWIANIE SWOJEGO DZIEŁA
Prace na ogrodzie są skończone! Teraz pozostaje już tylko akceptacja domowników i podziwianie swojego dzieła. Od tego momentu możemy cieszyć się swoim ogrodem, który z dnia na dzień będzie rósł i stawał się coraz ładniejszy 😉

Od pięknego ogrodu dzieli nas tylko 8 kroków, dlatego uruchommy naszą wyobraźnię i nie zwlekajmy z pracami, których efektem będzie wymarzony ogród.

 

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *