Projektowanie ogrodu- część 2

Pierwsze kroki przy projektowaniu ogrodu opisaliśmy w poprzednim artykule. Nadszedł czas na wykonanie prac brukarskich, system nawadniający i wyrównanie terenu. Podczas tworzenia ogrodu bardzo ważna jest dobra logistyka, która pozwoli na wykonywanie prac w odpowiedniej kolejności z podziałem na oddzielne etapy. Przedstawiamy kolejne kroki projektowania ogrodu.

KROK 3: WYKONANIE PRAC BRUKARSKICH

Kolejnym etapem jest wykonanie wszelkich prac brukarskich: krawężniki, tarasy, obrzeża. Dopiero po „złapaniu poziomu” przez brukarzy możemy zająć się wyrównywaniem terenu pod trawnik i nasadzenia. Należy pamiętać o wykonaniu przepustów dotyczących systemu nawadniającego, oświetlenia ogrodu i innych. Warto zwrócić uwagę na kształty trawnika. Dojechanie kosiarką do narożników o ostrych kątach może być kłopotliwe. To ostatni moment na modyfikację obrysów rabat i trawnika dlatego dobrze jeszcze raz spojrzeć na powstające zarysy kształtów.

KROK 4: WYKONANIE SYSTEMU NAWADNIAJĄCEGO

W naszych warunkach klimatycznych utrzymanie pięknego ogrodu bez systemu nawadniającego jest bardzo trudne. Zalecamy montaż systemu nawadniającego lub zlecenie tego systemu profesjonalnej firmie (sugerujemy najlepszych na ogrodzie, czyli secret-garden 😉 Zaczynamy od wstępnego wyrównania terenu, a następnie wykonanie wszelkich wykopów pod system nawadniający, studnię itd. Montujemy rury, zraszacze i zawory. Przed zasypaniem ziemią wykonujemy test szczelności instalacji oraz sprawdzamy czy zraszacze pokrywają wodą odpowiednie sekcje. Również warto się zastanowić czy nie można np. wykorzystać wykopanych rowków do przeprowadzenia np. kabla sygnałowego do elektrozaworów.

Jakiego sprzętu użyć do instalacji? My polecamy dwie amerykańskie firmy: RainBird oraz Hunter, które działają na rynku systemów nawadniających od kilkudziesięciu lat, a my używamy tych niezawodnych podzespołów od ponad 10 lat.

KROK 5: WYRÓWNANIE TERENU

Badania warunków glebowych przeprowadzone na początku pozwalają nam na określenie, czy należy użyźniać teren. Z reguły na każdą działkę należy przywieźć humus, który stanowi urodzajną warstwę podłoża oraz piasek rozluźniający strukturę. Wymieszanie i spulchnienie ziemi można wykonać glebogryzarką lub jeszcze lepiej glebogryzarką separacyjną. Jak działa profesjonalna glebogryzarka separacyjna można zobaczyć tutaj. Przywieziony piach i humus mieszamy z wierzchnią warstwą gleby i przystępujemy do wyrównania terenu. Jest to proces bardzo żmudny i czasochłonny, ale niezbędny do otrzymania ładnego, równego i gęstego trawnika. Ułatwia to także poruszanie się po terenie, zwłaszcza podczas koszenia trawy.

Poradnik projektowanie ogrodu, kolejna część już wkrótce!

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *