Prysznic ogrodowy wśród roślin ogrodowych

prysznic ogrodowy

Każdy z nas lubi korzystać z uroków letnich dni, ale gdy jest za gorąco szukamy wytchnienia w cieniu lub chłodnej wodzie. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na budowę, bądź rozstawienie basenu w ogrodzie. Czasem stoją na przeszkodzie finanse, czasem jest to zbyt mała przestrzeń lub zwyczajnie szkoda nam wypielęgnowanego trawnika 🙂 Idealną alternatywą jest zaopatrzenie się w prysznic ogrodowy, który umiejscowiony wśród roślinności ogrodowej również skutecznie ochłodzi nas w upalne lato.

prysznic ogrodowy
https://ideadomu.pl/prysznic-ogrodowy/

Wyróżniamy trzy typy pryszniców ogrodowych:

PRYSZNIC OGRODOWY SOLARNY ZE ZBIORNIKIEM o pojemności do kilkudziesięciu litrów, który napełnia się wodą. Czarny kolor zbiornika, dzięki promieniom słonecznym, znacznie ułatwia nagrzewanie się jego zawartości. Dodatkowo dzięki specjalnemu uchwytowi można zawiesić go na wysokości.

ZALETY

WADY

Łatwość przechowywania

Mała pojemność zbiornika nie pozwala na długie kąpiele

W każdej chwili można przenieść go w inne miejsce

Zróżnicowane warunki pogodowe mogą powodować, że woda w zbiorniku może być zbyt zimna lub za ciepła, poza tym brak regulacji temperatury

Nie wymaga przygotowania specjalnej instalacji i podłoża

Po sezonie łatwo go zdemontować

PRYSZNIC OGRODOWY SOLARNY Z KOLEKTOREM SŁONECZNYM oraz mieszaczem wody i dodatkowym zbiornikiem, gdzie doprowadzana jest zimna woda. Dzięki takiej konstrukcji można schłodzić wodę, którą promienie słoneczne nagrzeją za bardzo.

ZALETY

WADY

Kolumna ok 2-metrowa ułatwiająca wzięcie prysznica

Wymagają stałego zakotwiczenia w podłożu

Dodatkowe pojemniki lub półki na akcesoria kąpielowe

Można je używać wyłącznieze stałym dopływem wody

Zbiornik prysznicowy o ograniczonej pojemności

PRYSZNIC OGRODOWY Z PODGRZEWACZEM ELEKTRYCZNYM to ekskluzywna wersja, która gwarantuje stały dopływ ciepłej wody dzięki zamontowaniu podgrzewacza przepływowego. By podgrzewacz spełniał swoją funkcję musi mieć odpowiednią moc, dlatego im mocniejszy wybierzemy tym woda będzie cieplejsza.

ZALETY

WADY

Dopływ ciepłej wody przez dłuższy czas

Droższa eksploatacja ze względu na działanie podgrzewacza elektrycznego

Możliwość regulowania temperatury wody

Znając już rodzaje pryszniców, a także ich wady i zalety warto zastanowić się nad wyborem miejsca. Ważne, aby było ono stabilne i może być lekko pochylone co ułatwi naturalny spływ wody. Musi posiadać też wygodny dostęp do ujęcia wody, aby móc łatwo podpiąć się do kranu lub węża ogrodowego. Jeśli wybrany prysznic ogrodowy będzie miał zrobiony parawan lub zabudowę należy zadbać, by wokół było odpowiednio dużo miejsca. W przypadku prysznica ogrodowego z podgrzewaczem wody niezbędny jest dostęp do gniazda elektrycznego. Żeby zapewnić trochę intymności warto zaplanować prysznic ogrodowy wśród roślinności ogrodowej, szczególnie wyższych drzew lub krzewów.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *