Przygotowanie traw ozdobnych do sezonu zimowego

wiązanie traw ozdobnych
wiązanie traw ozdobnychTrawy ozdobne są jedną z najchętniej wybieranych grup roślinnych do ogrodu. W ciągu sezonu wegetacyjnego nie wymagają za dużo pielęgnacji, a dodają uroku nie jednemu miejscu. Szum jaki wydobywają podczas podmuchów wiatru pozwala na odprężenie i pełen wypoczynek na ogrodowym tarasie. W ofercie można znaleźć zarówno trawy niższe jak i wyższe, o różnym zabarwieniu źdźbeł i ozdobnych kwiatostanach. Po ostatnich promieniach jesiennego słońca przychodzi jednak okres, kiedy następuje przygotowanie traw ozdobnych do sezonu zimowego. Co wtedy należy zrobić?
Wiele gatunków traw wymaga zabezpieczenia przed zimą, szczególnie jeśli chodzi o pierwszą zimę po posadzeniu roślin. Okrywanie traw ozdobnych powinno się odbywać w dzień umiarkowanie ciepły i bezdeszczowy, jednak nie wcześniej jak po pierwszych przymrozkach. Ważne, aby przed sezonem zimowym nie przycinać traw, ponieważ większość z nich ma puste środki pędów co może prowadzić do dostania się wody i zniszczenia korzeni podczas przymrozków. Dodatkowo zbyt wczesne przycięcie może pobudzać trawę do wypuszczania nowych pędów. Co istotne, roślinom nie szkodzą jedynie przymrozki, a także słońce pod koniec zimy, które grzeje dość mocno pobudzając trawy ozdobne do życia. Gatunkami wrażliwymi na mróz są: imperata cylindryczna, rozplenica wschodnia i oścista, miskanty, trawa pampasowa, niektóre ostnice i bambusy oraz hakonechola.
Przygotowanie traw ozdobnych do sezonu zimowego składa się z dwóch czynności: 1. zabezpieczenie traw korą, stroiszem, białą agrowłókniną lub słomą oraz 2. wiązanie traw mocnym sznurkiem. Pierwsze rozwiązanie stosuje się w przypadku posadzenia gatunków wrażliwych na mróz. Po okryciu warstwy nadziemnej przepuszczalnym materiałem, wokół podstawy rośliny usypuje się grubą warstwę ściółki chroniącej korzenie przed przemarznięciem. Dobrym materiałem są torf, kora, igliwie lub suche trociny. Drugim sposobem jest wiązanie traw sznurkiem jutowym lub innym niepodatnym na rozerwanie. Trawy ozdobne powinno wiązać się, gdy zauważymy, że zaczynają one więdnąć i usychać. Najlepiej w jesienny dzień bezdeszczowy i słoneczny, kiedy pędy będą suche. Zapobiegnie to gniciu roślin w sezonie zimowym. Żeby snopek z trawy utrzymał się przez cały sezon zimowy należy wykonać moc
wiązanie traw ozdobnychPytanie, kiedy należy ściągnąć osłony i rozwiązać snopki? Przyjmuje się, że najlepszym terminem jest przełom marca/kwietnia. Wtedy temperatury w ciągu dnia i nocy są coraz wyższe, słońce jest wyżej i dzień staje się też dłuższy. Odsłanianie traw należy wykonywać stopniowo. Najpierw grubsze osłony, następnie kopczyki, a na samym końcu rozwiązujemy trawy (w nocy nie mogą być już minusowe temperatury). Warto jednak zostawić wiązania do momentu wiosennego ścięcia traw, bo znacznie ułatwia to nam pracę. Szczególnie przy cięciu dużych miskantów czy traw pampasowych.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *