Trawniki słabo pielęgnowane, zwłaszcza w okresie letnim, tracą swoje walory estetyczne i wyglądają mało atrakcyjnie. Wydaje się, że koszenie trawnika (regularne) i podlewanie wystarczy do utrzymania intensywnie zielonej barwy trawnika, który będzie cieszył przez cały sezon. Otóż nic bardziej mylnego… Oczywiście wymienione zabiegi są niezbędne do utrzymania trawnika w dobrej kondycji, ale nie są jedynymi. Co zatem zrobić, gdy nasz trawnik nie wygląda tak jakbyśmy tego oczekiwali? Od razu wymieniamy na nowy czy może wystarczy regeneracja trawnika?

Przed decyzją wymiany darni na nową warto zasięgnąć porady specjalisty, który oceni stan faktyczny naszego trawnika. Często intensywna regeneracja i cierpliwość popłacają, a trawnik z czasem wygląda jak z katalogu 🙂

Pierwszym i najważniejszym przeprowadzonym zabiegiem powinna być głęboka wertykulacja, która pozwoli usunąć starą i zbutwiałą darń oraz zredukuje nieprzepuszczalny filc. Następnie wykonywana jest aeracja (czasem połączona z piaskowaniem), której celem jest napowietrzenie strefy korzeniowej i w rezultacie intensywniejszy wzrost korzeni traw. W miejscach, gdzie występują znaczne ubytki dodatkowo warto zastosować dosiewkę np. mieszkanką nasion przeznaczoną do regeneracji powierzchni trawiastych. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, przeprowadzanym nie tylko podczas regeneracji trawnika, jest nawożenie nawozem dostosowanym do pory roku. Dzięki odpowiedniej ilości % składników NPK przygotowujemy trawnik do panujących warunków atmosferycznych. Ostatnim czynnikiem składającym się na regenerację jest podlewanie, które nie pozwala przeschnąć warstwie korzeniowej. Idealnym rozwiązaniem jest założenie systemu nawadniającego.

Prawidłowo przeprowadzona regeneracja trawnika może nas uratować przed kosztowną wymianą 🙂 Warto zlecić takie zadanie profesjonalnej firmie. Pamiętajmy jednak, że wymienione zabiegi powinny być wykonywane regularnie w sezonie wegetacyjnym, bo są kluczem do pięknie wybarwionego trawnika. Wtedy nie trzeba szybko „reanimować” trawnika lub wymieniać go na nowy, tylko cieszyć się otaczającą nas zielenią.

 

1 Comment

  • […] domowym. Psy i koty uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza biegając po trawniku lub przechadzając się wśród roślin ogrodowych. Są jednak rośliny ogrodowe, które mogą być […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *