Rośliny cebulowe sezonową ozdobą ogrodu

httpsallegro.plartykulrosliny-cebulowe-najpiekniejsze-gatunki-dyg6jA49kF5

Rośliny cebulowe według terminologii to byliny wraz z bulwą, kłączem lub cebulą o zbliżonym sposobie uprawy. Charakteryzują się okresem spoczynku przypadającym w okresie letnim lub zimowym. Rośliny cebulowe jako pierwsze zwiastują oznaki zbliżającej się wiosny i są sezonową ozdobą ogrodu.

Z uwagi na wszechstronne zastosowanie rośliny cebulowe uprawiane są zarówno na rabatach, ogrodach skalnych, wzdłuż ścieżek, pod koronami drzew, jak i przy oczkach wodnych. Żeby tworzyły one ciekawą kompozycję podczas planowania nasadzeń należy stosować zasady takie same jak przy projektowaniu rozmieszczenia roślin wieloletnich. Rośliny najniższe (do 20-25 cm wysokości) sadzi się wzdłuż ścieżek i obrzeży. W środkowej części dobrze sprawdzają się rośliny dorastające do 40-50 cm wysokości. Natomiast z tyłu rabaty zaleca się stosowanie gatunków najwyższych (do 70 cm wysokości), które posłużą jako tło dla niższych cebul. Z uwagi na sezonową ozdobę ogrodu zalecane jest, aby rośliny cebulowe sadzone były wśród krzewów wieloletnich dzięki czemu w okresie spoczynku roślin cebulowych rabata dalej jest kolorowa i ozdobna.

https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/jakie-rosliny-cebulowe-rozpoczynaja-wiosne/

Rośliny cebulowe najlepiej wyglądają sadzone w grupach, przez co tworzą kolorowe „plamy” w ogrodzie. Ich bogata paleta barw pozwala na stworzenie różnorodnych kompozycji kolorystycznych. Dodatkowo przyciągają one zapachem, który jest niewątpliwym atutem tych sezonowych roślin. Oprócz walorów ozdobnych rośliny cebulowe posiadają także właściwości fitosanitarne. W związku z czym coraz częściej sadzi się je na zagonach warzywnych. Doskonale sprawdzają się tam czosnek ozdobny, który odstrasza wiele szkodników lub korona cesarska odstraszająca gryzonie.

Z uwagi na szeroki wybór cebul kwitnących wiosną, latem lub jesienią jesteśmy w stanie stworzyć niepowtarzalną kompozycję, która będzie ozdobą przez cały sezon wegetacyjny. Dodatkowo co roku można zmieniać miejsce sadzenia cebul, dzięki czemu ogród nigdy nie będzie nudny i co roku będzie zaskakiwał urokami roślin cebulowych.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *