Współczesna zabudowa mieszkalna, zwłaszcza w dużych miastach, coraz częściej kojarzy się z tarasami, które są namiastką ogrodu. Jest naszą oazą spokoju i chwilą wytchnienia po ciężkim dniu pracy. Rośliny na tarasie pomogą nam w stworzeniu strefy relaksu oraz osłonić się od sąsiadów dookoła. Jakie rośliny zastosować, aby nadawały się do warunków miejskich? Jak zaaranżować przestrzeń?

https://www.urzadzamy.pl/galeria/balkon-na-wiosne-wymieniamy-fugi-na-balkonie/gg-xmzb-GUSP-FLNL/gp-PNUh-foc5-MKDr

Na początku warto pomyśleć w jakim stylu chcielibyśmy mieć nasz mały ogród na tarasie. W tym stylu szukamy donic, koniecznie muszą być one mrozoodporne, aby rośliny nie były narażone na przemarznięcie w okresie zimowym. Obecnie dostępna się szeroka gama donic, która różni się zarówno kolorami, fakturą, jak i materiałem. Możemy znaleźć donice niższe i wyższe, w zależności od preferencji. Następnie możemy wybierać rośliny, dobrze żeby były one roślinami wieloletnimi i ozdobnymi w różnych porach roku. Doskonale sprawdzają się rośliny zimozielone tj. laurowiśnia, rododendrony, trzmieliny lub niższe rośliny iglaste, które będą szkieletem kompozycji roślinnej w donicy. Wzbogacone o rośliny kwitnące np. lawendę lub szałwię nie tylko będą ładnie wyglądać, ale także ograniczą działanie dokuczliwych podczas letnich wieczorów komarów. Uroku dodają też trawy, które podczas delikatnych wiatrów szumią i wprawiając nas w wakacyjny nastrój. Tawuły, ciemierniki, wrzosy i wrzośce są dekoracyjne zarówno ze względu na liście, jak i kwiatostany.

https://www.lovingit.pl/blog/inspirujace-pomysly-na-inspirujace-zewnetrze-czyli-jak-przygotowac-balkon-na-lato/
Żeby rośliny na tarasie cieszyły nas przez długi czas konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków do wzrostu. Dno donic dobrze jest wysypać kilku-kilkunastu centymetrową warstwą keramzytu (w zależności od głębokości wkładu donicy). Dzięki strukturze nadmiar wilgoci zostanie zaabsorbowany w keramzytowe kulki zapobiegając gniciu korzeni, a równocześnie w razie długotrwałej suszy korzenie będą miały dostęp do wody. Następnie wysypujemy warstwę ziemi/torfu, w zależności od preferencji roślin, w którą sadzimy rośliny. Wierzchnią warstwę przykrywamy włókniną, a na nią wysypujemy kamień lub korę będące ozdobnym wykończeniem.

Z reguły tarasy znajdują się na najwyższych piętrach, dlatego z uwagi na dużą ekspozycję słoneczną latem ważne jest regularne dostarczanie wody. Najlepiej sprawdza się system kropelkowy, który automatycznie dostarcza wodę w zależności od zapotrzebowania.

Rośliny na tarasie są idealną ozdobą, która tworzy naszą indywidualną oazę spokoju, dlatego sadźmy rośliny i cieszmy się z uroku „mini ogrodu” na wyciągnięcie ręki.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *