Rośliny ogrodowe szkodliwe dla psa i kota

rośliny szkodliwe dla zwierząt

rośliny szkodliwe dla zwierzątOgród i otaczająca nas przyroda sprawiają wiele radości zarówno nam, jak i naszym pupilom domowym. Psy i koty uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza biegając po trawniku lub przechadzając się wśród roślin ogrodowych. Są jednak rośliny ogrodowe, które mogą być szkodliwe dla zwierzaków domowych. Nie oznacza to jednak, że jeszcze dziś należy wyeliminować wszystkie szkodliwe nasadzenia z naszego ogrodu. Większość psów i kotów ma silnie wykształcony instynkt chroniący je przed spożywaniem szkodliwych i trujących dla nich roślin. Uwagę należy zwracać na małe szczeniaki czy kotki, które w trakcie zabawy mogą połknąć lub pogryźć fragment rośliny, przez który się rozchorują.

W tabeli zawarte są rośliny ogrodowe, które są szkodliwe dla psów i kotów. Najbardziej niebezpieczne z nich wyodrębnione są wytłuszczonym drukiem.

Rośliny ogrodowe

Byliny i rośliny cebulowe

Pnącza

Azalia i różanecznik (Rhododendron)

Ciemiernik (Helleborus sp.)

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bez czarny (Sambucus nigra)

Funkia (Hosta)

Dławisz (Celastrus)

Bukszpan (Buxus sp.)

Konwalia majowa

(Convallaria majalis)

Glicynia (Wisteria)

Cis (Taxus sp.)

Naparstnica (Digitalis)

Powojnik (Clematis)

Hortensja (Hydrangea sp.)

Ostróżka (Delphinium)

Wiciokrzew (Lonicera)

Ligustr pospolity

(Ligustrum vulgare)

Rącznik pospolity

(Ricinus communis)

Ostrokrzew (Ilex sp.)

Serduszka okazała

(Dicentra spectabilis)

Trzmielina (Euonymus sp.)

Tojad (Aconitum)

Wawrzynek wilczełyko

(Daphne mezerum)

Zimowit jesienny

(Colchicum autumnale)

Złotokap (Liburnum)

Rośliny cebulowe (cebule)

rośliny szkodliwe dla psa i kota

Warto być czujnym na kilka symptomów: silne wymioty, biegunka, nabrzmiały brzuch, brak apetytu lub apatia, opuchnięty język bądź dużo jaśniejsze dziąsła i język. Jeśli zaobserwujemy któryś z niepokojących symptomów w zachowaniu psa lub kota jak najszybciej powinno się udać do weterynarza. Zwłaszcza, gdy mamy podejrzenie zjedzenia szkodliwej rośliny. Żeby przyspieszyć diagnozę dobrze jest podać nazwę skonsumowanej rośliny lub pokazać jej fragment. Szybka interwencja może uratować zdrowie lub czasem życie naszego zwierzaka.

Pamiętajmy jednak, że rośliny te są również bardzo ozdobne w ogrodzie i nie należy za wszelką cenę pozbywać się ich z ogrodu. Zwierzęta im są starsze, tym lepiej radzą sobie w otaczającym świecie dzięki wykształconym instynktom. Najważniejsza jest nasza czujność i odpowiednio szybka reakcja w momencie ewentualnego zagrożenia. Zatem wspólnie z naszymi zwierzakami domowymi cieszmy się otaczającą nas przyrodą spędzając wspólnie czas na świeżym powietrzu 🙂 Wspólnie spędzone chwile zacieśnią więź z naszym pupilem i wpłyną pozytywnie zarówno na zwierzaka jak i na naszą psychikę. Przy okazji możemy złapać chwilę oddechu w pędzie dnia codziennego.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *