Rośliny w formie bonsai coraz częściej spotykane są nie tylko w małych doniczkach, ale też jako rośliny soliterowe w ogrodzie. Są nietuzinkowym akcentem roślinnym, który swoją niepowtarzalnością potrafi zachwycić nie jednego fascynata sztuką dalekiego wschodu.

https://pl.pinterest.com/pin/339599628135722892/?d=t&mt=login

Sztuka bonsai wywodzi się z Chin, później udoskonalona przez Japończyków i Koreańczyków. Polega na uzyskaniu karłowych roślin przy zastosowaniu specjalnych zabiegów m.in. cięcia pędów i korzeni, drutowania w celu nadania odpowiedniego kształtu oraz sadzenia w płaskich pojemnikach. Samo słowo bon-sai oznacza roślinę w pojemniku. Do formowania najczęściej wykorzystuje się gatunki o niewielkich liściach, giętkich pędach i wyraźnym pniu. Wśród drzew najbardziej popularne są: klon, dąb, buk, jałowiec, sosna, modrzew lub cyprysik. Z krzewów nadają się: irga, ognik, pigwowiec lub kosodrzewina.

Rośliny w formie bonsai najczęściej kształtuje się w stylu:
Chokkan- styl wyprostowany regularny, charakteryzujący się wyraźnie widocznym, zwężającym się i pionowo rosnącym pniem. Wierzchołek powinien utworzony być z pojedynczej gałęzi, a na wysokości ok. 1/4 pnia drzewo powinno zacząć się rozgałęziać.
Moyogi- styl wyprostowany nieregularny, charakteryzujący się nieregularnym pniem w kształcie litery „S” i rozgałezieniami na każdym zakręcie. Podstawa pnia jest wyraźnie szersza jak wierzchołek.
Shakkan- styl pochylony, charakteryzujący się pochyleniem drzewa o ok. 60-80 stopni względem podłoża. Pierwsza gałąź rośnie przeciwnie do drzewa stwarzając poczucie równowagi (tzw. balans rośliny). Pień może być prosty, zwężający się w kierunku wierzchołka rośliny.
https://pl.pinterest.com/pin/467600373803468356/

Pielęgnacja drzewka bonsai zależy od jego indywidualnych wymagań. W przypadku roślin ogrodowych nie powinno się je trzymać w domu, bo tak samo jak w przypadku drzew i krzewów musi przejść okres spoczynku „pod chmurką”. W przypadku nawożenia należy stosować nawozy naturalne (biohumus), które ograniczają stężenie soli w podłożu. Ważne jest też podlewanie (w przypadku rośliny w donicy), nie można dopuścić do przeschnięcia podłoża. Donica powinna być dodatkowo wyposażona w otwory odprowadzające nadmiar wody z podłoża.

Przygoda z bonsai nie jest prosta, a samo tworzenie drzewka wymaga umiejętności i długotrwałego działania. Jednak sam efekt jest zdumiewający i zachwyci nie jednego gościa w naszym ogrodzie.

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *