
Ogród jest miejscem relaksu i wypoczynku. Rosną w nim nasze ulubione rośliny, w zakątkach są elementy małej architektury. Często spotykana jest fontanna lub inne źródło wody, które swoim odgłosem działają uspokajającą i odprężająco. Nierzadko widziane są też rzeźby ogrodowe, które urozmaicają kompozycje roślinne i nadają nutę ciekawości.
Kilka lat temu w ogrodach królowały rzeźby ogrodowe z tworzyw sztucznych, które swoimi rozmiarami i jaskrawą barwą wyróżniały się z daleka. Z uwagi na nienaturalne kolory nie współgrały z otaczającymi roślinami i wyglądały sztucznie. Obecnie rzeźby są bardziej w neutralnych kolorach. Barwy zgodne z naturą: szarość, beż, zieleń lub brąz wyglądają doskonale komponując się z otaczającą przyrodą. Dodatkowo są bardziej trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, ponieważ są wykonane z materiałów naturalnych tj. drewno, piaskowiec, kamień czy gips.

Rzeźby w ogrodzie nie muszą być duże czy wyszukane. Czasami są to niewielkie elementy skryte wśród roślin, a czasami wystarczy jeden większy akcent. Wszystko zależy tak naprawdę od wielkości ogrodu i miejsca, gdzie chcemy umieścić element małej architektury. Do ogrodów romantycznych pasują wszelkiego rodzaju aniołki, figurki i okrągłe kamienie. W stylu wiejskim odpowiednie są ozdoby rustykalne nawiązujące do natury np. kosze wiklinowe, gliniane garnki lub naturalne korzenie. Rzeźby o stonowanej kolorystyce i prostej, nowoczesnej formie odnajdują się w stylu minimalistycznym. Ważne, aby wielkość elementu ozdobnego dostosować do miejsca, w którym zostanie umieszczony. Zarówno mała figurka na dużym obszarze, jak i zbyt duża w ciasnym zakątku nie będą spełniały swojej funkcji.
Elementami ozdobnymi w ogrodzie nie muszą być kupione rzeźby ogrodowe. Warto rozejrzeć się dookoła, czasem sama natura dostarcza nam gotowe rozwiązania. Oryginalne korzenie, kamienie o niespotykanych kształtach lub leżące konary mogą być równie atrakcyjne co elementy stworzone przez człowieka.

Nadajmy charakter naszemu ogrodowi i umieśćmy w nim elementy małej architektury, które sprawią, że będzie on niepowtarzalny i znacznie ciekawszy.
mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko