Szkodniki w ogrodzie – opuchlaki

opuchlaki: chrząszcz opuchlak obgryzione liście
Szkodniki w ogrodzie – czyli kto obgryza liście mojego żywopłotu?

Na wielu ogrodach we Wrocławiu zauważyliśmy obgryzione liście różaneczników i żywopłotów z ligustra. Po analizie dowodów znaleźliśmy winnego: Opuchlak (Otiorhynchus) jest owadem należącym do rzędu chrząszczy,
w Polsce występuje głównie  opuchlak rudonóg (Otiorhynchus ovatus L.), oraz opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus F.) Owady te charakteryzują się długością od 9 do 15mm, długim ryjkiem i żeberkowatym pancerzem w nieregularne kropki.

opuchlaki: chrząszcz opuchlak obgryzione liście

Opuchlaki w postaci larwalnej żerują początkowo na korzeniach powodując powolne zamieranie części nadziemnej, następnie w maju następuje przepoczwarczenie w osobniki dorosłe, które żerują nocą na liściach powodując zauważalne nadgryzienia blaszki liściowej, sztywna szczęka tych owadów pozwala jedynie na atak od strony zewnętrznej liścia. Owady stanowią duże zagrożenie dla plantacji truskawki gdzie głównie występują , jednak możemy spotkać je również na malinach, winorośli, brzoskwiniach oraz roślinach ozdobnych: chryzantemach, cisach, różanecznikach oraz wielu innych. Zwykle wprowadzamy szkodnika (w tym opuchlaki) do naszego ogrodu z nowymi roślinami, dlatego też przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na kondycję roślin, brak ewentualnych zatokowatych nadgryzień, brak uszkodzeń przy szyjce korzeniowej.

Zwalczanie powinno odbywać się podczas największej aktywności opuchlaków czyli nocą, stosujemy wtedy oprysk kontaktowy preparatem Mospilan 20SP, który zabije osobniki dorosłe nie pozwalając im na złożenie nowych jaj. Wraz z opryskiem możemy ewentualnie zastosować preparat do podlewania korzeni Nemasys L i H, który zawiera pożyteczne nicienie Steinernema kraussei – wnikają one do larw opuchlaków zjadając je od środka. Aby preparat był jak najskuteczniejszy należy zastosować go gdy temperatura powietrza wynosi ok. 25 stopni, zaś gleby ok. 14 stopni. Nicienie potrzebują 10 – 20 dni na pełny rozwój, są obecne w glebie do listopada, następnie giną w skutek niskiej temperatury. Największą wadą stosowania nicieni w uprawach amatorskich jest ich wysoka cena ok. 150zł. Secret-Garden świadczy usługi w zakresie profesjonalnych oprysków na ogrodach na terenie Wrocławia i okolic.

Nie taki diabeł straszny jak go malują! Przypominam, że w związku z stosowaniem integrowanej ochrony roślin oraz ekonomicznego progu zwalczania nie podejmujemy żadnych działań jeżeli występowanie larw nie przekroczyło 10szt na dwa metry kwadratowe.

inż. ogrodnictwa
Wojciech Basiński

opuchlaki: chrząszcz opuchlak obgryzione liście
opuchlaki: chrząszcz opuchlak obgryzione liście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *