Zakładamy trawnik z rolki

Przed założeniem trawnika użytkownik musi zdecydować w jaki sposób będzie zakładany, z siewu czy z trawnik z rolki. W Polsce coraz częściej stosuje się metodę poprzez ułożenie trawnika z rolki. Bez żmudnego czekania na wykiełkowanie pierwszych nasion, a z czasem gęstej murawy uzyskujemy ten sam efekt w ciągu jednego dnia ciesząc się pięknym i zielonym dywanem. Jest to sposób idealny dla osób niecierpliwych i chcących osiągnąć natychmiastowy wizualny efekt.

Zanim jednak zajmiemy się „układaniem” darni kilka słów jak trawa z rolki jest wytwarzana. Uzyskiwana jest ona dwiema metodami: wycinana z gruntu naturalnego lub produkowana na podłożu kompostowym izolowanym folią zapobiegającą przerastaniu korzeni w glebę. Darń z gruntu produkowana jest ok. 1.5 roku, jej grubość wynosi najczęściej 1.5-2.0 cm oraz posiada system korzeniowy zredukowany o ok. 70% (nie osłabia to ukorzeniania). Produkcja trawy z folii trwa zaledwie 1.5 miesiąca, grubość darni wynosi 3 cm, a system korzeniowy nie jest naruszony w 100%. W obu przypadkach rolki cięte są na prostokąty o powierzchni 1m2 (0.4 m x 2.5 m). Od wycięcia darni do położenia nie powinno minąć 24 h, trawa jest wtedy w dobrej kondycji bez ryzyka zaparzenia się zwiniętych rolek lub jej pożółknięcia.

Przed ułożeniem trawnika z rolki należy przygotować podłoże, zasady są identyczne jak w przypadku trawnika z siewu. Krok po kroku opisujemy w artykule o zakładaniu trawnika. Po ostatecznym wyrównaniu terenu przystępujemy do rozkładania rolek z darnią. Dobrze jest zastosować nawóz- ukorzeniacz (polecamy Green Perfect STARTER). Paski darni układamy w systemie cegły w murze, zniweluje to łączenia w jednym miejscu i tworzenie się przestrzeni pomiędzy kolejnymi płatami. Darń musi być dokładnie dociśnięta do gleby oraz jedna do drugiej, ponieważ podczas wałowania (po zakończeniu układania) powstaną puste przestrzenie. Czasami kolor trawy nie jest jednolity, ale z biegiem czasu barwa ujednolici się na całej powierzchni.

Po zakończeniu układania darń intensywnie podlewamy powtarzając tą czynność nawet 3-4 razy dziennie (do momentu ukorzenienia), potem nawodnienie zmniejszamy do 2 x dziennie. Sprawa jest ułatwiona przy automatycznym systemie nawodnienia, trawa jest też równomiernie podlana. Pierwsze koszenie trawnika wykonujemy dopiero kiedy trawa zaczyna się „pokładać”, później przynajmniej raz w tygodniu pamiętając, aby nie ciąć więcej jak 1/3 wysokości. W trakcie ukorzeniania trawnika nie należy zbyt intensywnie użytkować ani dodatkowo nawozić.
Koszt założenia trawnika z rolki jest większy niż przy zastosowaniu tradycyjnej metody z siewu, ale obecnie jest coraz bardziej powszechny. Wszystko zależy od możliwości finansowych i cierpliwości inwestorów.

Poniżej przedstawiamy jeszcze porównanie dwóch metod zakładania zielonego dywanu.

TRAWNIK Z ROLKI TRAWNIK Z SIEWU
EFEKT od razu po położeniu po upływie 6-8 tygodni, gęsta
jednolita murawa po około roku
RYZYKO SŁABYCH WSCHODÓW brak zależy od pogody, doboru
mieszanki i jakości nasion
RYZYKO ZACHWASZCZENIA gotowa darń nie pozwala na
kiełkowanie chwastów
istnieje,,zwłaszcza podczas wschodu trawy
RYZYKO NIERÓWNOMIERNYCH
WSCHODÓW
jednolity wygląd nawet na
dużej powierzchni
ryzyko przemieszczania się
nasion podczas podlewania lub silnego wiatru, ryzyko nierównomiernego
wysiania

mgr inż. Ogrodnictwa
Justyna Ziarko

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *