wybór kosiarki: kosiarka do trawnika jaką wybrać

 

Wybór kosiarki: jaką kosiarkę wybrać do koszenia trawnika?

Pomagamy wybrać optymalną kosiarkę do prac przydomowych. Wybór kosiarki już nie będzie problemem.

Historia koszenia trawy kosiarką, rozpoczyna się w 1830 roku kiedy to Edwing Budding wynalazł kosiarkę ciągniętą przez konie. Na kopytach koni znajdowały się gumowe buty by nie dopuścić do zniszczenia trawnika. W 1893 roku powstała pierwsza kosiarka spalinowa i od tamtej pory rozpoczął się dynamiczny rozwój kosiarek.

Przy wyborze kosiarki do prac przydomowych skupiamy się na kilku modelach:

– kosiarka ręczna
– kosiarka elektryczna
– kosiarka spalinowa bez napędu
– kosiarka spalinowa z napędem

wybór kosiarki: kosiarka ręczna bębnowa

Kosiarka ręczna bębnowa: najprostsza i najtańsza kosiarka, zalecana do niedużych trawników, w miejscach gdzie nie ma dostępu do prądu elektrycznego. Zalecamy wybór firmowej kosiarki z ostrzem z dobrej stali, wtedy ostrzenie noży będzie konieczne jedynie raz w sezonie. Pchanie kosiarki przy gęstej trawie może wymagać sporego wysiłku. Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji wymaga częstego koszenia (w sezonie: 1-2x w tygodniu) oraz wygrabiania ściętej trawy.

Kosiarka elektryczna: lekka kosiarka, zalecana do niedużych trawników. Na małym nieregularnym trawniku plusem jest lekkość, zwrotność i niewielka szerokość koszenia co pozwala kosić nieregularne wąskie kształty. Kosiarka pracuje cicho, posiada kosz na trawę, jest prosta w obsłudze.
Dużym minusem jest rozciąganie kabli elektrycznych, trzeba uważać żeby nie „skosić” kabla. Trawę należy kosić regularnie, ponieważ przy wyższej trawie moc silnika może okazać się zbyt mała na utrzymanie obrotów.

wybór kosiarki: kosiarka elektryczna

Kosiarka spalinowa bez napędu: uniwersalna kosiarka do małych i średnich trawników. Prosta w obsłudze, wymaga przeglądów co sezon oraz wymiany oleju. Trzeba również pamiętać o czyszczeniu lub wymianie świecy co kilka sezonów. Przy zakupie kosiarki należy zwrócić uwagę na moc silnika oraz szerokość koszenia, lekko obracające się duże kółka na łożyskach, łatwość uruchomienia zimnego silnika. Im większy trawnik tym większa szerokość koszenia, co przełoży się na szybszą i efektywniejszą pracę. Polecamy silniejsze modele, które przy wyższej lub mokrej trawie nie będą miały kłopotu z utrzymaniem obrotów. Na trawniki przydomowe mulczowanie nie jest konieczne ponieważ najczęściej koszenie wykonujemy z koszem.

 

Kosiarka spalinowa z napędem: odpowiednia kosiarka do dużych trawników. Napęd pozwala na bezwysiłkową obsługę i komfortowe koszenie większych powierzchni. Maszyna wymaga przeglądów co sezon, wymiany oleju, czyszczenia lub wymiany świecy oraz filtru powietrza. Przy zakupie kosiarki należy zwrócić uwagę na łatwość uruchamiania zimnego silnika, dużą moc silnika potrzebną do napędzania maszyny oraz noża tnącego trawę, prędkość napędu.

wybór kosiarki: zadbany trawnik

Przy wszystkich kosiarkach należy pamiętać o regularnym ostrzeniu noży, ponieważ źdźbło trawy powinno być przycinane ostrą, poszarpane końcówki żółkną i wyglądają nieestetycznie.

Ważną sprawą przy wyborze kosiarki jest serwis, który powinien znajdować się w pobliżu i świadczyć usługi serwisowe dla modelu, który wybierzemy. Warto zapytać czy serwis podejmie się naprawy pogwarancyjnej modelu, który sobie upatrzyliśmy.

mały trawnik do 100m2 trawnik 100m2-500m2, bez nachylenia terenu trawnik 100m2-500m2, z nachyleniem terenu duży trawnik powyżej 500m2 trawnik z nieregularnym obrysem i dużą ilością wysp i rabat
kosiarka ręczna bębnowa TAK NIE NIE NIE NIE
kosiarka elektryczna TAK TAK NIE NIE TAK
kosiarka spalinowa bez napętu NIE TAK NIE NIE TAK
kosiarka spalinowa z napędem NIE NIE TAK TAK NIE

5 Comments

 • likurg
  29 maja 2014 @ 18:04

  A to prawda autorze, że przy wyborze kosiarki spalinowej należy poszukiwania zawęzić do silnika Briggs&Stratton? Sam mam na oku kosiarkę Tryton w korzystnej cenie, z tym silnikiem, 4 KM i zastanawiam się jeszcze czy powinienem się szerzej rozejrzeć, nie ograniczając się jedynie do jednej firmy wyposażającej kosiarki w swój silnik. Chętnie skorzystałbym z pomocy.

  • marek
   29 maja 2014 @ 18:19

   Nasza firma korzysta intensywnie z kosiarki z silnikiem Briggs&Stratton, od 6 lat nie mieliśmy żadnego problemu z silnikiem. Zaprzyjaźnione firmy również polecają te silniki 🙂 Robimy przeglądy i konserwację co roku na koniec sezonu. Nasze inne maszyny są na silnikach Hondy i też nie było z nimi problemów. Z innymi silnikami nie mieliśmy doświadczeń więc się nie wypowiadamy.

 • likurg
  29 maja 2014 @ 18:43

  Dzięki za błyskawiczną odpowiedź. W takim razie biorę tę kosiarkę, bo jak się wam nie zapsuło to mnie pewnie też nie zgaśnie w najmniej oczekiwanym momencie. Pozdrawiam.

 • arekk
  31 maja 2014 @ 12:01

  od zeszłego sezonu mam Robota Autoclip od Stigi. Zasilany baterią litowo-jonową, co ważne jeśli robot przechyli się niebezpiecznie lub przewróci, automatycznie wyłączona zostaje praca silnika oraz ostrza.

 • Hanryk
  8 czerwca 2016 @ 12:16

  Ja koszę i mulczuję trawę podczas koszenia kosiarką od Hortmasz.pl z silnikiem Subaru. W zależności od potrzeby wybieram zbieranie do kosza, mulczowanie, wyrzut boczny lub tylny.Silnik EA190V został zaprojektowany i wykonany w Japonii, do wykorzystania w ekstremalnych warunkach i dla najbardziej wymagających użytkowników. Wykonany w technologii OHC z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy i napędzanym łańcuchem. Charakteryzuje się cichszą pracą oraz większą mocą.Kosiarka LV46T-A1 to wysokiej klasy maszyna 4w1.
  http://www.hortmasz.pl/eShop/ItemDetails.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *