Zagospodarowanie miejsca na odpady w sposób nieszablonowy

https://pl.pinterest.com/pin/1072560467477610154/

 Zgodnie z obowiązującymi przepisami na każdej działce budowlanej musimy wydzielić  miejsce na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji. Dlatego też miejsce składowania odpadów to nieodłączny element każdego budynku. Najczęściej są to miejsca wydzielone za pomocą ogrodzenia. Rozwiązanie takie jest proste i powtarzane, jednak nie musi tak być. Wariacje na temat wspomnianej przestrzeni są różne od miejsc osłoniętych, wydzielonych, wiat po pomieszczenia zamknięte (odpowiednio wentylowane). Zagospodarowanie miejsca na odpady w sposób nieszablonowy może stanowić wyraz naszej indywidualności.

     Miejsce na odpady może zostać obsadzona roślinnością, która złagodzi wygląd kubłów lub porośnięta przez pnącza. Bez względu na formę obsadzenia, rośliny stworzą niepowtarzalną scenerię zmienną w ciągu roku. Jednak nie jest to jedyna forma wykorzystania roślin. Wiata śmietnikowa może zostać urozmaicona o zielony (roślinny) dach lub zieloną (roślinną) ścianę. Dla użytkowników, którzy nie boją się owadów dobrym rozwiązaniem będzie konstrukcja wiaty, która łączy w sobie funkcję hotelu dla owadów.
https://pl.pinterest.com/pin/42502790223895948/


W tym rozwiązaniu jedna ze ścian może być odpowiednio podzielona i wypełniona np. patykami, szyszkami itp. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskamy niezwykle atrakcyjną ściankę. W zależności od naszych upodobań miejsca składowania odpadów mogą być różne, nie tylko powiązane z naturą. Dla miłośników rozwiązań nowoczesnych idealna będzie wiata wykonana z gabionów. Dzięki swojej konstrukcji taka wiata tudzież wydzielenie będzie niezwykle nowoczesne i kunsztowne. Ponadto podświetlając taką konstrukcję przestrzeń zyska wyrazu nocą.

     Miejsca składowania odpadów nie muszą szpecić naszej przestrzeni i być przykrym obowiązkiem.
W zależności od naszego podejścia i zasobów finansowych możemy dokonać rewolucji na naszym podwórku. Ponadto wiatę można połączyć ze schowkiem na rower. Podobnie jak w innych sytuacjach możemy zdać się na gotowe elementy, bądź  postawić na samodzielne kreatywne rozwiązanie. Bez względu na formę, kształt czy koszt zaaranżowania takiego miejsca da nam wiele satysfakcji i pozwoli uatrakcyjnić codzienny obowiązek wyrzucania śmieci.

W artykule zawarto spostrzeżenia i opinie na dany temat. 

 

mgr inż. arch. kraj. Paulina Habrzyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *