Zaopatrzenie drzew w wodę w przestrzeni miejskiej

zaopatrzenie drzew w wodę
Miasta nie są tylko miejscem pracy dla ludzi, ale też miejscem odpoczynku i życia codziennego. Nie od dziś wiadomo o zmianach klimatycznych, zanieczyszczeniu powietrza i zanikaniu zieleni w przestrzeni miejskiej. Roślinność w tym właśnie drzewa są istotnym elementem w walce z tymi zmianami. Drzewa poprzez produkcję tlenu, poprawę jakości powietrza, tworzenie cienia i poprawę mikroklimatu miejscowego przyczyniają się do poprawy warunków życia ludzi w miastach. Zaopatrzenie drzew w wodę w przestrzeni miejskiej jest coraz częściej widoczne.
zaopatrzenie drzew w wodę
https://infoludek.pl/szczecin/na-drzewach-w-szczecinie-pojawily-sie-specjalne-worki-do-podlewania/
Worki nawadniające lub tzw. „Hydrobufory” znajdują zastosowanie coraz częściej w miastach. Najczęściej zielone worki napełnione wodą widywane są przy drzewach, jest to metoda mało inwazyjna, lecz skuteczna. Właśnie te worki zaopatrują w wodę rośliny, poprzez stopniowe jej uwalnianie do gleby. Ponadto ten sposób pozwala na oszczędność i mniejsze marnowanie wody, poprzez bezpośrednie napełnianie worka
i racjonowanie jej do konkretnego drzewa, które wymaga nawodnienia. Ta forma zaopatrywania drzew w wodę może być stosowana na dużą skalę w miastach (stosowane we Wrocławiu) oraz w ogrodach prywatnych.
Inną metodą na zaopatrzenie drzew w wodę w przestrzeni miejskiej są zbiorniki ze skrzynek retencyjno-rozsączających. Metoda ta pozwala na sadzenie i poprawny wzrost drzew w miejscach z dużą ilością powierzchni utwardzonych. Dookoła drzewa ustawia się konstrukcję ze skrzynek, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się specjalnym podłożem, dzięki czemu zachowane są odpowiednie warunki przedostawania się wody oraz powietrza potrzebnego do wzrostu. Konstrukcja ze skrzynek retencyjno-rozsączających pozwala na zachowanie zagęszczania gruntu pod ciągi utwardzone przy jednoczesnym zachowaniu luźnego substratu dookoła rośliny. Dzięki tej technologii drzewa można nasadzić w miejscach, które kiedyś były nieprzyjazne do życia i wzrostu.
zaopatrzenie drzew w wodę
https://www.wavin.com/pl-pl/centrum-wiedzy/aktualności/zielone-miasta—zbiorniki-ze-skrzynek-retencyjno-rozsaczajacych
Obie metody posiadają wady i zalety, jednak poszukiwanie sposobów nawadniania drzew nie ogranicza się tylko do nich. Zauważalne działania związane z zaopatrzeniem w wodę zieleni miejskiej dają nadzieją na zmianę. Odpowiednie nawodnienie roślinności, a zwłaszcza drzew pozwala, by przestrzeń miejska stała się bardziej komfortowa i przyjazna do codziennego życia.

mgr inż. arch. kraj. Paulina Habrzyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *