BIOLOGICZNE METODY: ZWALCZANIE MSZYCY
Mszyce to roślinożerne pluskwiaki o delikatnym i miękkim ciele masowo występujące na roślinach. Wysysają one sok z tkanek roślinnych, częściowo je trawiąc i resztę wydzielając w postaci spadzi, dzięki czemu niektóre gatunki żyją w symbiozie z mrówkami.
Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o tym owadzie i w trosce o rośliny w ogrodzie nie podjęła walkę z mszycą. Istnieje wiele środków chemicznych, które radzą sobie z roślinożercą, ale często mają one negatywny wpływ na środowisko.
Równie skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne dla ludzi i otoczenia są metody biologiczne takie jak:
– roztwór wody z octem- przygotowuje się płynną mieszaninę w stosunku 10 litrów wody z 1 litrem octu i opryskuje dokładnie zaatakowaną roślinę. W czasie oprysku można wyczuć charakterystyczny zapach octu unoszący się w powietrzu przez pewien czas, jednak najważniejszy jest efekt- likwidacja mszycy (sprawdzone i praktykowane przez nas ).
– wyciąg z czosnku lub cebuli- preparaty stosuje się bez rozcieńczenia zalewając odpowiednio 200 g roztartych nasion czosnku lub 75 g pociętej cebuli 10 litrami wody i gotując przez 20-30 min. Wystudzony wyciąg nadaje się już do oprysku.
– wyciąg z pokrzywy- preparat stosowany bez rozcieńczenia, zebrany 1 kg pokrzywy (przed kwitnieniem) zalewa się 10 litrami wody i pozostawia na 24 h. Po tym czasie środek jest gotowy do oprysku.
– wyciąg z mniszka lekarskiego- preparat stosowany bez rozcieńczenia powstały wskutek zalania 10 litrami wody 400 g liści, wymaga odstawienia na 3 godziny.
Wyciągi należy zużyć w dniu sporządzenia!
sprowadzenie do ogrodu biedronek- mszyce są ich ulubioną przekąską, dlatego warto stworzyć ogród przyjazdy owadom pożytecznym lub po zauważeniu szkodników pomyśleć o zakupie larw biedronek,;)
Stosując preparaty biologiczne możemy pozbyć się pluskwiaków nie wpływając negatywnie na środowisko i dbając o żyjące w ogrodach owady pożyteczne. Dlatego stając przed wyborem zastosowania środków naturalnych lub oprysków chemicznych wybierajmy pierwszą opcję, środki ochrony są zawsze ostatecznością ( jeśli inne metody zawiodą).
mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko
3 Comments