2020 – Ogród Wrocław, Zacisze

Ogród pełen wspomnień

Inwestorzy dokładnie wiedzieli czego chcą – prostego ogrodu z roślinnością zimozieloną oraz kwitnącą. Przede wszystkim istniejące drzewa owocowe i inne wyznaczone rośliny tj. hortensje, liliowce, hosty oraz paprocie zostały wplecione do projektu jako jego integralna część. Na każdym kroku prac pamiętaliśmy, by stworzyć nową przestrzeń, lecz nie zatracić ducha ogrodu.

Proste linie i zróżnicowanie roślin

Dużym wyzwaniem były nasadzenia przy ogrodzeniach, dlatego zaproponowaliśmy, by nie tworzyć jednolitej ściany z jednego gatunku. W związku z tym wybraliśmy naprzemienne nasadzenia cisa w odm. „Hickii” w połączeniu z powojnikiem. Tył działki ze względu na wysokie nasłonecznienie przeznaczyliśmy na place, na których powstaną kolejne elementy zagospodarowania.
Drugim wyzwaniem były rosnące w centralnej części ogrodu drzewa owocowe. W związku z tym, iż działka jest długa rabaty zostały poprowadzone po liniach prostych, by nie zmniejszyć go optycznie.

Roślinność

Niewątpliwie rośliny, które pozostały z dawnego zagospodarowania pozwoliły zachować klimat ogrodu. W rezultacie zastosowano następujące gatunki: rojnik (Sempervivum), barwinek (Vinca) cis (Taxus), paproć (Polypodiophyta), rododendrony (Rhododendron), kosodrzewina (Pinus mugo), powojnik (Clematis), bluszcz (Hedera), jodła koreańska (Abies koreana), hortensja (Hydrangea), lawenda (Lavendula angustifolia) oraz i trawy ozdobne tj.: rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) oraz miskant (Miscanthus). Dzięki obustronnej współpracy powstało założenie łączące to co dawne i nowe.

Inne realizacje

Nasz zespół