Dlaczego liście drzew zmieniają zabarwienie jesienią?

Liście drzew w jesieni

Prawdziwa złota jesień kojarzy nam się ze słońcem oraz przepięknie przebarwiającymi się liśćmi. Spacery po parkach nabierają swoistego uroku, a dzieci chętnie zbierają kasztany, żołędzie i liście w barwach od żółtych po ciemnoczerwone. Dlaczego jednak liście drzew zmieniają zabarwienie jesienią?

Rośliny tak jak ludzie przystosowują się do zmian pór roku, w związku z czym zmieniają także „swoją garderobę”. W ciągu okresu wiosenno-letniego głównym barwnikiem odpowiedzialnym za zielone zabarwienie liści jest chlorofil. Występuje on w największej ilości, dlatego inne barwniki odpowiedzialne za zmianę barwy (antocyjany, karotenoidy) nie są widoczne w tym okresie. Dopiero, kiedy dzień jest coraz krótszy i chłodniejszy, a chlorofil ulega rozkładowi do akcji wkraczają czerwone oraz żółte barwniki (znane głównie z obecności w marchwi lub dyni). W tym momencie drzewa przygotowują się do okresu odpoczynku i snu. Po co jednak produkują barwnik skoro zaraz liście będą opadać z drzew?

Istnieje kilka teorii na ten temat. Jedna z nich zakłada, że rośliny przebarwiają swoje liście na czerwono w celu ochrony przed szkodnikami składającymi jaja na liściach jesienią. Ciemna barwa liści odstrasza np. mszyce dzięki czemu nie żerują one na roślinach i w przyszłym sezonie jest mniejsze ryzyko na zachorowanie drzewa. Naukowcy natomiast sądzą, że obecność dużej ilości czerwonych barwników w okresie jesiennym zabezpiecza komórki liści przed ich zamarznięciem podczas nocnych przymrozków. Inna teoria zakłada zaś, że obecność antocyjanów pozwala drzewom na pobranie z liści (jeszcze przed opadnięciem) soli mineralnych i pierwiastków, które pomogą mu we wzroście w przyszłym sezonie. Która z teorii jest najbardziej słuszna? Każda jest racjonalna i wspólnie pozwalają zrozumieć sens zmiany zabarwienia liści.

Podsumowując, bez względu na teorię i słuszność przebarwiania się liści jesienią proces ten jest ciekawy wizualnie. Każde drzewo ma inny odcień, a wędrówki po parku czy lesie są ciekawym doznaniem. Sucha, słoneczna i ciepła jesień gwarantuje kolorową porę roku. Ciekawe jak będzie tej jesieni 🙂

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *