Rdza traw- czy jest groźna dla trawnika?

Czasami w okresie jesiennym trawnik nie wygląda tak jak tego oczekujemy. Obecne są brązowe placki i darń jest w odcieniu słabo nasyconej zieleni. Przy zbliżeniu źdźbeł zaobserwować można brązowo-rdzawe skupiska zarodników. Czy taki wygląd trawnika jest normalny? Najprawdopodobniej trawnik został porażony grzybami rdzawnikowymi z rodzaju Puccinia i Uromyces, które sprzyjają rozwojowi infekcji zwanej rdzą traw. W zależności od zabarwienia plam na trawniku możemy mieć do czynienia z rdzą źdźbłową (na liściach widoczne są brunatno-pomarańczowe skupiska zarodników), bądź rdzą żółtą (skupiska zarodników są żółte, początek na czubku liścia).

Objawy chorobowe i nazwy grzybów brzmią poważnie, ale czy sama rdza traw jest groźna dla kondycji trawnika? Odpowiedź brzmi: nie. Generalnie nie mają one dużego wpływu na wygląd trawnika regularnie nawożonego i koszonego. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku darni z dominującą wiechliną łąkową, gdzie „kuleje” aspekt wizualny w okresie jesiennym. Szczególnie w przypadku nieregularnego nawożenia, wysokiego koszenia i chłodnej pogody powodującej zahamowanie wzrostu traw. Co zrobić w takim przypadku? Najlepiej wykonać wertykulację, która rozluźni darń i usunie część źdźbeł z zarodnikami. Ponadto zastosować nawóz bogaty w azot (konieczne jest regularne nawożenie nawozami odpowiednimi do pory roku) oraz opryskać trawnik środkiem grzybobójczym zwalczającym choroby trawników. Przy wykonaniu tych czynności oraz regularnym koszeniu i nawożeniu trawnika w następnym sezonie problem powinien się już nie powtarzać. Przy trawnikach z dominacją wiechliny łąkowej można profilaktycznie 2x w sezonie zastosować środek grzybobójczy.

Pamiętajmy jednak, że najlepszym „lekarstwem” na zdrowy wygląd trawnika jest regularna pielęgnacja i wczesna reakcja na niepokojące nas symptomy 🙂

mgr inż. Ogrodnictwa Justyna Ziarko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *