Rośliny powietrzne jako dekoracja surowych wnętrz

https://pl.pinterest.com/pin/15551561203418581/
Oplątwy (Tillandsia) to wyjątkowe rośliny, które wkradły się w  nasze serca . Rośliny te posiadają oryginalną tropikalną urodą. Dzięki niezwykłemu przystosowaniu do życia bez ziemi oraz zadziwiającej łatwości w uprawie rośliny te stały się idealnym dodatkiem do minimalistycznych aranżacji. Potrafią szybko zaaklimatyzować się w naszych mieszkaniach. Biorąc pod uwagę powyższe oplątwy uznawane są za rośliny bezobsługowe. Rośliny powietrzne jako dekoracja surowych wnętrz stały się nieodłącznym elementem mieszkań nowoczesnych i minimalistycznych. 
Rośliny powietrzne potrzebują jedynie zapewnienia im podpory i odpowiedniego stanowiska. Dyktowane jest to ich naturalnym występowaniem, gdzie swoich gospodarzy – szczeliny skalne lub drzewa, traktują jedynie jako podpory. Dlatego też musimy nowej roślinie stworzyć podporę. Ze względu na mnogość pomysłów i kompozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Oplątwy mogą stać na kredensie lub stole stanowiąc finezyjną instalację. Innym sposobem ekspozycji tej egzotycznej rośliny jest stworzenie  kompozycji podwieszanej, która będzie zdobić nie tylko mieszkanie, ale i widok z okna. Biorąc pod uwagę,  że oplątwy czerpią wodę i substancje odżywcze z powietrza będą to idealne rośliny dla osób zapracowanych. 
https://pl.pinterest.com/pin/492649949941547/
Kompozycje z wykorzystaniem tych roślin można zakupić w sklepie lub skomponować samemu. Można wykorzystać konary, kamienie, obręcze drewniane, drucik. Jako podstawę można wykorzystać każdy element, który uznamy za odpowiedni.  Rośliny te radzą sobie na metalowych podporach lub zamocowane do kawałka drewnianego konaru. Wystarczy ją tylko wkomponować i podziwiać jej piękno. Ponadto oplątwę można też swobodnie ustawić np. w szklanej kuli. Roślinę można ustabilizować z piasku lub żwirze, który stanowić będzie podstawę kompozycji lub po prostu włożyć do szklanej kuli.
Pomieszczenie bez roślin wydaje się puste, surowe i nieprzyjazne do życia. Wprowadzając element żywy w postaci choćby oplątwy nadajemy pomieszczeniu głębszego wyrazu. Dlatego też rośliny mają zbawienny wpływ na człowieka, ponieważ minimalizują stres i zmęczenie. Ponadto dekoracje w postaci kompozycji roślinnej pozwolą na wprowadzenie pozytywnej energii w otoczenie i nasze życie. 
W artykule zawarte zostały spostrzeżenia i opinie na dany temat. 
mgr inż. arch. kraj. Paulina Habrzyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *