https://pl.pinterest.com/pin/7951736833535826/

Świeże i piękne dorodne warzywa, to marzenie nie jednej osoby. Prawdą jest, że nie każda osoba czuję się dobrze w uprawianiu własnego ogródka warzywnego. Wiele osób wybiera warzywa i zioła z supermarketu, najczęstszą przyczyną jest  braku czasu, zmęczenie i ciągłe zabieganie. Jednak podejmując wyzwanie związane z własną uprawą warto zastanowić się nad szklarnią w przestrzeni ogrodu. Szklarnia ogrodowa jest rozwiązaniem, które gwarantuje nam dostęp do zdrowych produktów w zasięgu ręki.

https://pl.pinterest.com/pin/302444931229959990/
     Podejmując decyzję o budowie szklarni w ogrodzie należy pamiętać o jej odpowiednim usytuowaniu. Najlepszym fragmentem ogrodu będzie miejsce osłonięte od wiatru i nasłonecznione. Szklarnia ogrodowa może być w każdym kształcie (klasyczna prosta konstrukcja, na bazie wielokąta, architektura nowoczesna). To samo dotyczy rozmiaru od dużych pawilonów po maleńkie szklarenki na balkon. Ponadto niejednokrotnie wyposażana jest w zaplecze na narzędzia i niezbędne produkty do uprawy. Pamiętajmy, iż decydując się na szklarnię stale związaną z gruntem musimy dopełnić wszelkich formalności prawnych związanych z posadowieniem takiego budynku. Głównym elementem konstrukcji jest szkło. Dzięki jego zastosowaniu rośliny hodowane we wnętrzu otrzymują odpowiednią temperaturę, wilgotność i dawkę światła. Stelaż szklarni może być wykonany z aluminium, metalu lub drewna (lepsze przewodnictwo cieplne jednak niższa trwałość). Warzywa i zioła takie jak pomidory, cukinia, bazylia, lubczyk i wiele innych wewnątrz szklarni posiadają optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Dzięki przestrzeni izolowanej od warunków zewnętrznych nasze uprawy są wolne od zagrożeń związanych z warunkami atmosferycznymi czy nieproszonymi gośćmi takimi jak ptaki lub ssaki ryjące w gruncie. Podejmując się hodowli musimy pamiętać o obserwowaniu roślin i szybkim reagowaniu w momencie zauważenia pierwszych oznak chorobowych, bądź żerowania szkodników.
https://pl.pinterest.com/pin/169377635966602215/

      Szklarnia ogrodowa jest rozwiązaniem, które posiada wady i zalety. Jednak analizując kolejno za (świeże warzywa i zioła, odpowiednia temperatura, wilgotność, nasłonecznienie, izolowana przestrzeń itp.) i przeciw (koszty związane z budową, kruchość szkła itp.) możemy zauważyć pewną równowagę. Właśnie to zrównoważenie pozwala nam podjąć decyzję.  

W artykule zawarto spostrzeżenia i opinie na dany temat. 

 

mgr inż. arch. kraj. Paulina Habrzyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *