Wykorzystanie zużytych opon w ogrodzie

https://pl.pinterest.com/pin/67694800636910375/

 Na dzień dzisiejszy w każdym z gospodarstw domowych zauważalne są minimum 2 samochody. W takim rozrachunku mamy całkiem sporo opon do utylizacji po ich wyeksploatowaniu. Nie wspominając o gospodarstwach z zapleczem maszyn rolniczych, gdzie ta liczba znacznie wzrasta. Zdecydowanie wysoki wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa, powoduje w nas zastanowienie nad dalszym postępowaniem. Poszukiwanie innych sposobów niż wyrzucenie zużytych opon na śmietnik, ułatwia nam mnogość inspiracji dostępnych w sieci. Kreatywność i indywidualizm kryje się w każdym  nas, tylko musimy przestać się bać go pokazywać. Wykorzystanie zużytych opon w ogrodzie jest też formą recyklingu.

https://pl.pinterest.com/pin/229472543503780216/
   Opony mogą posłużyć jako rzeźby, siedziska, donice, stoliki, kwietniki wiszące lub podstawa do oczka wodnego itp. W dużej mierze styl ogrodu decyduje o formie w jaką przetworzymy materiał jakim jest opona samochodowa. Posiadając ogród pełen połaci np. traw, wrzosów, lawend czy innych krzewinek można pokusić się o rzeźby dekoracyjne w kształcie zwierząt np. krokodyla lub łabędzia. Ogród, w którym znajduje się woda nabiera mistycznego charakteru. Jednak inwestycja w oczka wodne bywa kosztowna. Dlatego też można pokusić się o stworzenie oczka wodnego właśnie z opon. Rozwiązanie to daje nam szeroką gamę wariacji z kształtem i wielkością sadzawki. Niejednokrotnie posiadając ogród nie tylko dekoracje są ważne, ale i miejsce do odpoczynku czy spotkania z rodziną. Dlatego też owijając oponę liną jutową lub wykorzystując gąbkę i materiał tapicerski, można stworzyć niepowtarzalne siedziska. Takie pufy mogą spoczywać bezpośrednio na trawniku tudzież tarasie lub można stworzyć nóżki, które nadadzą większego wyrafinowania siedziskom. 

   Jak wspomniano powyżej każdy element może zostać wykorzystany ponownie. Niepozorna i bezużyteczna opona, która zalegałaby na śmietnisku, może przeobrazić się w element niezbędny w przestrzeni ogrodu. W tej stylistyce twórczej ogranicza nas jedynie wyobraźnia, a jedyne co musimy poświęcić to niejednokrotnie nasz czas. Każda forma, którą wprowadzimy do naszego ogrodu będzie odzwierciedleniem naszego stylu. Ogród jest miejscem, w którym mamy czuć się swobodnie i naturalnie. Dlatego też uzewnętrznianie kreatywności i indywidualizmu pozwala nam na tworzenie przestrzeni niepowtarzalnej i co najważniejsze „NASZEJ”.

https://pl.pinterest.com/pin/71705819057944293/

W artykule zawarte zostały spostrzeżenia i opinie na dany temat.

mgr inż. arch. kraj. Paulina Habrzyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *