pielęgnacja ogrodu czyli jak dbać o narzędzia ogrodnicze
Człowiek od zawsze pragnął obcowania z roślinnością lecz często stawał na przeszkodzie niesprzyjający klimat oraz warunki zamieszkania. Począwszy od XIX wieku gdy rozpowszechniło się wśród mieszczaństwa hodowanie roślin pokojowych, poprzez kolejne stulecie niewiele się w tej materii zmieniło. Zaczęto wykorzystywać nowe gatunki oraz sposób ich ekspozycji np. kwietniki domowe przeżywające w okresie PRL swój renesans. Jaka więc jest przyszłość tej formy roślinności?
Wraz z rozwojem budownictwa mieszkaniowego pojawiła się nowa forma zagospodarowania przestrzeni wertykalnej – Zielone ściany, umożliwił to rozwój technologii m. in. zastąpienia gleby (substratu torfowego) przez podłoże syntetyczne, (np. wełna mineralna, wermikulit ) które jest lekkie i wolne od patogenów.
zielone ściany wykonanie
Technologia uprawy jest praktycznie „bezobsługowa” dla użytkownika. Systemy automatycznego nawadniania w zależności od dobranej roślinności dobierają natężenie podlewania, nawożenia a inny system dba o intensywność oświetlenia. Takie rozwiązanie jest idealne dla słabo oświetlonych pomieszczeń oraz osób, które lubią zieleń lecz nie mają czasu ani miejsca dla typowych doniczek z kwiatkami.

Doboru roślinności powinni dokonać profesjonalni ogrodnicy ponieważ środowisko w jakich mają żyć rośliny jest dość specyficzne przez zmienną wilgotność powietrza, klimatyzację, ogrzewanie itd. Bez wątpienia nasadzenia wertykalne wpływają bardzo pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka poprzez jonizację ujemną powietrza, redukcję zanieczyszczeń, drobnoustrojów ale także regulację akustyczną pomieszczenia, nie wspominając już nawet o relaksacyjnych właściwościach koloru zielonego.
zielone ściany wykonanie
Istnieją różne techniczne rozwiązania montażu zielonej ściany każde z tych rozwiązań różni się parametrami oraz ceną:

Gotowe panele wraz z podłożem

  • System uprawy bez podłoża – aeroponika (co jakiś czas korzenie są spryskiwane wodą wraz z nawozem)
  • System doniczkowy, gdzie panel składa się z określonej liczby doniczek umieszczonych pod odpowiednim kątem
  • System kieszeniowy, najczęściej wykonywany z filcu

Praktycznie ujmując jest to rozwiązanie przyszłościowe, posiadające same atuty, jednak nie jest jeszcze szeroko wprowadzane ze względu na koszty założenia oraz pracy nawodnienia i oświetlenia specjalistycznego. W przyszłości należy się spodziewać, że im częściej będzie wprowadzany ten model zieleni w pomieszczeniach zamkniętych, tym technologia będzie tańsza.

1 Comment

  • […] wykorzystania roślin. Wiata śmietnikowa może zostać urozmaicona o zielony (roślinny) dach lub zieloną (roślinną) ścianę. Dla użytkowników, którzy nie boją się owadów dobrym rozwiązaniem będzie konstrukcja wiaty, […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *